Znojmo: Ve městě uctili Den veteránů. Na vojenském hřbitově

12. 11. 2019 19:44

I ve Znojmě uctili včera Den veteránů. Pietního aktu se účastnili nejvyšší představitelé města, starosta Jan Grois a místostarostové Jakub Malačka, Jan Blaha a Karel Podzimek, poslanec David Štolpa a další zástupci města Znojma, členové Sokola a Orlů a také veřejnost. Všechny přítomné zdobil na klopách kabátů květ vlčího máku, který je symbolem Dne veteránů.

Znojmo: Ve městě uctili Den veteránů. Na vojenském hřbitově
Foto: znojmocity.cz
Popisek: Letecký pohled na centrum města Znojmo

Proslovu se chopil starosta Jan Grois. Připomněl válečné běsnění první světové války i válek následujících. „Českoslovenští vojáci nasazovali svůj život v obou světových válkách, kdy bojovali za mír a suverenitu své vlasti. Čeští vojáci se účastní i současných válečných i mírových misí daleko za hranicemi našeho státu, v Afganistánu, Iráku, Pobaltí, Kosovu nebo v Somálsku. A to s jediným cílem: ochránit nás a naši zem,“ uvedl starosta Grois.

„Den veteránů je myšlen jako poděkování všem těm, díky kterým dnes můžeme žít v míru a svobodě. S obdivem se klaním před odhodláním a statečností našich vojáků a děkuji jim. Na jejich činy se nesmí zapomenout. Čest jejich památce,“ dodal závěrem starosta Grois. Po proslovu přešli všichni k položení květin k památníku. Pietní akt uzavřela česká státní hymna.

Vzpomínkou na všechny statečné bojovníky je mj. 180 pamětních křížů, u kterých se pietní akt odehrával a které město nechalo vloni, u příležitosti 100. výročí od konce první světové války, zrekonstruovat. Další opravy na hřbitově v Louce probíhají letos. Opravila se vstupní brána, obnovil se náhrobek s květináčem ve tvaru hvězdy, očistila se socha neznámého vojína a opravila její betonová podesta.

Současný dřevěný kříž s deskou nahradí nový pomník vojákům padlým v bitvě u Znojma v r. 1809 dle návrhu akademického sochaře Petra Roztočila, který rovněž provádí restaurátorské práce na vojenském hřbitově.

Takzvaný vojenský hřbitov, který se nachází v dolní části Louckého hřbitova, je zapsán ve státním seznamu kulturních památek a současně veden v evidenci Ministerstva obrany ČR.  Nachází se zde válečné hroby pruských vojáků, zemřelých v roce 1866 na choleru, hrob s ostatky 53 francouzských vojáků, kteří v roce 1809 bojovali v bitvě u Znojma, a je tu pochováno více než 300 obětí 1. světové války různých národností (v jejich řadách byli Rakušané, Němci, Rusové, Židé i Italové). Na hřbitově je také upomínka věnovaná památce obětí 2. světové války.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kroměříž: Město dokončilo opravu povrchu Vodní ulice

21:10 Kroměříž: Město dokončilo opravu povrchu Vodní ulice

Kolaudací nového chodníku a komunikace opravy ve Vodní ulici definitivně skončily. První etapa prací…