Bartoš (Piráti): Chceme odstranit legislativního šotka šitého na míru Babišovi

17.06.2020 9:58

Zákonodárci STAN, Pirátů a KDU-ČSL připravili pozměňovací návrhy k novele o evidenci skutečných majitelů, které ze zákona vypouští zbytečnou výjimku šitou na míru premiérovi Andreji Babišovi.

Bartoš (Piráti): Chceme odstranit legislativního šotka šitého na míru Babišovi
Foto: archiv I. Bartoš
Popisek: Předseda Pirátů Ivan Bartoš
reklama

Návrh novely byl na začátku června schválen vládou bez hlasů ministrů za ČSSD. U poslanců sociální demokracie i opozičních stran budou předkladatelé hledat podporu.

„Vláda využila své legislativní kreativity, a i přes upozornění opozice v návrhu zákona ponechala zbytečnou výjimku, kterou po nás EU nevyžaduje. Můžeme předjímat, že důvodem jsou výhody pro současného premiéra a podnikatele v jedné osobě,“ říká předseda STAN Vít Rakušan.

Pozměňovací návrhy k vládní novele obsahují:

  • zpřesnění dané legislativy, kdy bude v zákoně jasně napsáno, že stejně jako u ostatních typů právnických osob, korporací a podobně, se tak postupuje i u svěřenských fondů
  • rozšíření okruhu zpřístupňovaných údajů o popisu struktury vztahů, aby i v případě složitých struktur bylo dostatečně patrné, jakým způsobem daná fyzická osoba pozice skutečného majitele dosáhla

„Naše návrhy tuto výjimku upravují a zároveň rozšiřují okruh údajů, které bude možné zjistit, abychom dosáhli vyšší míry transparentnosti při uvedení skutečných majitelů. Věřím, že nalezneme podporu u dalších opozičních stran ale i u sociálních demokratů, který už dali veřejně najevo, že je tato malá domů pro ně nepřekročitelná mez,“ dodává Rakušan.

„Andrej Babiš si spolu s jeho lidmi na vládě napsal na míru zákon o registru skutečných vlastníků. Účelově si do něj vložil výjimku, která by premiérovi a jemu podobným umožnila tvrdit, že pokud mají firmy zaparkované v takzvaných svěřenských fondech, nejsou jejich skutečnými majiteli. Těmi by byli podle současného návrhu de facto správci fondu. Že jde o účelovou výjimku, potvrzuje i fakt, že obdobný rejstřík na Slovensku premiéra jako majitele Agrofertu uvádí. Z těchto důvodů jsme ve spolupráci se STAN a KDU-ČSL připravili do zákona dvě zásadní změny,“ popsal předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Nic není připraveno, nikdo neví, co má dělat

6:36 Fiala (ODS): Nic není připraveno, nikdo neví, co má dělat

Komentář na facebookovém profilu k očkování.