Jako člověk snad trošku zběhlý v operačních programech EU se zájmem sleduji kauzu Čapí hnízdo a přiznám se, že se mi zdaleka nejeví v tak jasném světle jako většině našich komentátorů.
Jestli se pan Babiš dopustil při psaní projektu trestného činu či nikoliv, nechť rozhodne soud. Stále ještě si dovoluji věřit, že rozhodne objektivně a spravedlivě. V tuto chvíli se domnívám, že pan Babiš udělal jednu velkou chybu, a to že vstoupil do politiky. Nebýt tomu tak, možná by v kauze Čapí hnízdo, pokud by vůbec existovala, zdaleka nehrál hlavní roli a přenechal tuto poctu jiným aktérům. Ale vlastně komu? Zanechme předčasné přemýšlení o volbách a o povolebním uspořádání a nahlédněme na věc z trošku jiného úhlu.
Moje otázka totiž zní: jak je možné, že dotaci ve výši 50 milionů CZK projekt Čapího hnízda obdržel? Dostat dotaci totiž zdaleka není tak jednoduché, samozřejmé potud, pokud neexistuje v systému jejího přidělování osoba, která vám k ní dopomůže.
Vycházím z praxe dlouholetého hodnotitele různých operačních programů v minulém programovacím období, ale také z poznatků údajných manipulací s dotacemi třeba v Severních Čechách. V tomto případě údajně byly udělovány neoprávněné dotace například na modernizaci skiareálu Klínovec za 248 milionů CZK nebo lyžařského areálu Plešivec za 171 milionů. To však bylo možné především z důvodu, že v celém systému působila dle tiskových zpráv organizovaná skupina lidí včetně politiků ČSSD a ODS, kteří byli členy příslušných komisí, které měly na starost přidělování dotací. Tak se dostaly dotace tam, kde jich „bylo zapotřebí“ a kde se dal očekávat příslušný revanš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV