Bezecný (KDU-ČSL): Myslivost, nebo jatka?

10.09.2016 6:30 | Zprávy

Česká myslivost má spoustu překrásných tradic. Její současný výkon tyto tradice pošlapává a vede k devalvaci lovecké cti. Omezování stavů divokých prasat nelze nazývat lovem, ale jatkami.

Bezecný (KDU-ČSL): Myslivost, nebo jatka?
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Před nedávnem jsem zaznamenal poměrně ostrou diskusi o komerčním lovu divokých zvířat v Africe. Stalo se tak v souvislosti s několika přednáškami lovkyně Michaely Fialové a následné reakce jejích tzv. zelených odpůrců. Zatímco Michaela obhajovala nutnost komerčního lovu v zájmu ochrany zvířat a africké přírody, tzv. ochranáři ostře protestovali a nevybíravě ji označovali nálepkami typu „zabiják v sukni, který nemilosrdně vraždí divoká zvířata“. Přečíst jsme si mohli i transparenty o neúctě k životu a zbytečném zabíjení nebo smrt není zábava. Byly tam i horší.

Shodou okolností jsem o minulém víkendu navštívil rezervaci Velký a Malý Tisý nedaleko Lomnice nad Lužnicí. Rezervace byla řádně označena se zákazem vstupu do některých míst. Co mně ohromilo, byla hromada mrtvých ryb, nějaká kukuřice a obilí na otevřeném prostranství kousek od rybníka a nějakých třicet metrů od myslivecké kazatelny – vnadidlo pro divoká prasata. Jak to funguje? Tzv. myslivec, slovy výše uvedených ochranářů však spíše zabiják v myslivecké uniformě, si večer vyleze na kazatelnu a tam sedí a čeká. Prasata ucítí pach mrtvých ryb a vyrazí na ochutnávku. A když je na místě celé stádo, zabiják v uniformě začne pálit. Rozstřílená prasata zůstanou ležet na hromadě. To není komerční lov v Africe. To je česká myslivost. To je vraždění zvířat v přírodní rezervaci. Tak se u nás snižují stavy údajně přemnožených živočichů. A kdepak jsou naši zelení, naši ekologové?

Od mládí jsem stoupencem ochrany přírody a jejích obyvatel. Svůj volný čas se snažím trávit v lesích nebo na jiných přírodních lokalitách. Myslivost a myslivce jsem míval v úctě, sám jsem absolventem univerzitního studia myslivosti u profesora Hromase, doyena české myslivosti. Úcta se postupně vytrácela s netolerancí myslivců ke zvířatům, která údajně škodí tzv. lovné zvěři (to je zvěři, která by se měla stát kořistí myslivce, nikoliv přirozeného predátora). Každá zastřelený rys, vlk nebo orel mořský rukou myslivce znamenal hřebíček do rakve mizející úcty. Večerní kanonády na kachny, které nejsou ani schopné vzlétnout a nemilosrdná likvidace každé šelmy schopné připravit myslivce o tzv. trofej jsou dalšími projevy křečí současné české myslivosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Proč není veřejnou informací rozhodnutí ministerstva o zrušení nějaké VŠ?

Podle mě by to mělo být veřejné. Jde třeba o soukromou Vysokou školu aplikovaného práva. Nemohl byste třeba vy zjistit a říci, proč byla uzavřena? Shodou okolností tam totiž studovali i někteří politici, kteří se zrovna nemají k tomu, uveřejnit svou bakalářskou práci. Ostatně neměla by ta být veřejn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Útoky, výsměch, podezírání...

22:01 Zelení: Útoky, výsměch, podezírání...

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k situaci ukrajinských uprchlíků v ČR