Fiala (SPD): Rusové v Sýrii bojují s Islámským státem již dávno

05.09.2015 9:17

Pan ministr Stropnický si ověřuje ruský zásah v Sýrii. Nebudeme ho rušit a řekneme si něco o ruské vojenském angažování v této zemi. Rusové jsou v Sýrii dávno.

Fiala (SPD): Rusové v Sýrii bojují s Islámským státem již dávno
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Radim Fiala (SPD) na besedě s občany v obci Vyšní Lhoty
reklama

V přístavu Latakia mají opravárenskou základnu pro své lodě s malou jednotkou ochrany. Do přístavu pravidelně míří výsadkové lodě ruské flotily a vykládají zde zbraně a munici pro vládní jednotky. Bez této masivní pomoci by dávno islamisté ovládli celou Sýrii. Ruské námořnictvo ve spolupráci s čínským trvale operuje ve Středomoří a v roce 2013 obě země zablokovaly vojenský útok USA na Sýrii a eskortovaly ze Sýrie chemické zbraně k likvidaci.

Rusové udržují v Sýrii vojenské poradce a zřejmě zde neoficiálně provádí radioelektronický průzkum oblasti Středního východu. V poslední době došlo k určitým signálům, že by se mohli více angažovat. Možná jde o reakci na rozhodnutí USA útočit na vládní syrská vojska, pokud budou ostřelovat syrské povstalce z těch skupin, které Spojené státy dnes podporují. V Bosporu jsou vidět vojenským materiálem přecpané ruské výsadkové lodě. Izraelská média tvrdí, že v Sýrii začalo operovat několik stíhaček Mig 31 a především se změnil charakter operací syrské armády.

V posledních týdnech čelila ofenzívě islamistů a ustoupila z některých oblastí. Nyní se její jednotky zkoncentrovaly k útoku a především letectvo zasazuje islamistům tvrdé údery. Rusové v Sýrii jednají společně s Iránem, iránské jednotky pod hlavičkou Hizballáhu bojují na straně vládních syrských jednotek. Bez Rusů, Číny a Iránu by dávno Islámský stát ovládl celou Sýrii i Irák. V zájmu naší země by proto bylo poslat co největší materiální i humanitární pomoc syrské vládě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

12:14 Vích (SPD): Dluhový plán a další trhliny v eurozóně

Naštvanost zemí jižní Evropy je může vyvézt z eurozóny nebo dokonce z Evropské unie dřív, než se don…