Hejtman Hašek: S ministrem financí se tedy neshodneme. A kde jsou záruky bezpečí před imigranty?

01.07.2015 19:53 | Zprávy

Vládní kabinet premiéra Bohuslava Sobotky se ve středu dne 1. července 2015 setkal s představiteli Asociace krajů ČR v čele s hejtmanem Michalem Haškem. Hlavním bodem v pořadí již pátého jednání byl státní rozpočet pro rok 2016 a aktuální bezpečnostní situace v souvislosti s migrací.

Hejtman Hašek: S ministrem financí se tedy neshodneme. A kde jsou záruky bezpečí před imigranty?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

Ministr financí Andrej Babiš na vládě hejtmany požádal o odklad vládou již schválené novely zákona o rozpočtovém určení daní (RUD), která vrací koeficient prostředků pro kraje z celkově vybraného DPH od „kalouskových“ 7,86 % zpět na úroveň 8,92 %.  „Hejtmani trvají na původní, vládou schválené novele rozpočtového určení daní,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání Michal Hašek, předseda asociace krajů. Hejtmani poukázali na skutečnost, že s odkladem novely RUD souhlasili již na rok 2015 a v současné době jim tyto peníze v rozpočtech nezbytně schází na zajištění služeb občanům krajů v oblasti sociálních služeb, zdravotnictví, školství a dalších povinností. Současně upozornili, že prostředky, které krajům sebrala vláda Petra Nečase a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek, měly sloužit na financování důchodové reformy, která ovšem byla současnou vládou zrušena. Kraje tedy nevidí důvod, proč by se RUD nevrátil na původní úroveň a proč by tyto finanční prostředky neměly sloužit rozvoji krajů.

Hejtmani s vládou také mluvili o současné vlně imigrantů směřující do Evropy, která  znamená podle hejtmanů značné bezpečnostní riziko a přímo se dotýká života v krajích. Hejtmani chtěli od vlády slyšet, jakým způsobem bude kabinet přistupovat k zajištění bezpečnosti občanů krajů a jaké dopady bude mít realizace bezpečnostních opatření na život občanů v regionech. Rada Asociace krajů po vládě chce nejen bezpečnostní záruky, ale také nabízí spolupráci v oblasti zajištění bezpečnosti a v oblasti zabezpečení pohybu imigrantů po území České republiky. V této souvislosti se jednalo o zabezpečení eliminace epidemiologického rizika, o zabezpečení identifikace rizik teroristických útoků a nebo například o zabezpečení azylových center.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svobodní: Skandál v Evropské unii

20:07 Svobodní: Skandál v Evropské unii

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k podání žaloby na Ursulu von der Leyen