Uvedl, že efektivní podpora zemědělců musí mít jasná a jednoduchá pravidla a nesmí diskriminovat některé podniky jen podle jejich velikosti. SZP musí i nadále představovat základní nástroj pro zajištění strategické míry produkce potravin v EU, udržitelné hospodaření s přírodními zdroji a udržitelný rozvoj venkovských oblastí.
„Nejsem příznivcem nějakých revolučních změn, ale spíše evoluce, měli bychom stavět na základech, které dnes Společná zemědělská politika nabízí. Dlouhodobě prosazuji, aby zemědělci napříč celou Evropskou unií měli rovné podmínky,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.
V ČR je i s ohledem na historické souvislosti vývoje specifická struktura zemědělských podniků. Disponuje nejen největší průměrnou výměrou zemědělského podniku (133 ha), ale i jednou z největších průměrných výměr ekologického podniku (120 ha).
Tyto subjekty, u kterých by hrozilo případné zastropování přímých plateb, zaměstnávají významné množství pracovní síly ve venkovských oblastech a současně poskytují veřejné statky. Z pohledu výrobního zaměření jde o podniky, které mají velmi významnou živočišnou výrobu (například masný a dojený skot) a rostlinnou výrobu (například obiloviny a okopaniny).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV