Lachnit (ANO): Aktivizace jako součást soudobých trendů v péči o seniory

19.07.2022 9:31 | Tisková zpráva

"Pryč je doba, kdy v sociálních službách bylo hlavním cílem v péči o seniory zabezpečit jejich základní životní potřeby. V době, kdy se věk seniorů prodlužuje, stává se nedílnou součástí moderní péče o seniory jejich aktivizace," uvádí radní pro sociální oblast JUDr. Petr Lachnit.

Lachnit (ANO): Aktivizace jako součást soudobých trendů v péči o seniory
Foto: Praha 5
Popisek: Radní MČ Praha 5 JUDr. Petr Lachnit

Ruku v ruce s prodlužujícím se věkem seniorů se dostává do popředí prevence fyzického a duševního stárnutí seniorů, která spočívá spolu s dodržováním zdravého životního stylu i v tělesných aktivitách a dostatečném zatěžování a trénování mozku a udržování intelektuálního rozhledu.

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 (více ZDE) má vytvořený funkční systém poskytování sociálních služeb a sociální péče pro seniory a zdravotně a tělesně handicapované občany formou rozšířené nabídky aktivizačních programů a volnočasových aktivit. Odborní pracovníci se na jednotlivých střediscích setkávají se seniory, kde společně plánují aktivizace a realizují volnočasové programy, ve kterých si mají možnost senioři procvičit paměť formou testů, kvízů, deskových her a reminiscenčních technik, které podporují a rozvíjejí jejich kognitivní funkce.

Anketa

Líbí se vám výstava zničené techniky Ozbrojených sil Ruské federace na pražské Letné?

4%
96%
hlasovalo: 25167 lidí

Senioři si v prostorách komunitních center, ale i v domech s pečovatelskou službou zvykli sami organizovat i řadu kurzů, seminářů, setkání, workshopů, výletů, které je motivují k dalším společným aktivitám, setkáním a zážitkům. Podstatou fungování středisek příspěvkové organizace Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5 se tak stala komunitní forma práce s občany.

Sociální péče je obohacena o aktivity a aktivizační programy nejen pro aktivní občany z komunitních center Louka, Prádelna a Konírna, ale i pro klienty Domu sociálních služeb Na Neklance a Domu s pečovatelskou službou v Zubatého ulici a v Raudnitzově domě v Hlubočepech.

V pobytovém zařízení v Domě sociálních služeb Na Neklance probíhají specifické aktivizace individuální a skupinové pod vedením profesionálního týmu odborných pracovníků. Individuálně formou nácviku chůze, pohybu na lůžku, nácviku sebeobslužné péče. V skupině také vedle pohybových cvičení realizujeme cvičení paměti a reminiscenční aktivity, které podporují, rozvíjejí a pomáhají udržet mentální schopnosti seniorů. Klienti se mohou zapojit i do sázení rostlin v atriové komunitní zahradě a tvořivé dílny, výrobou různých doplňků a předmětů zejména pro radost a své příbuzné a známé. Tím si cvičí jemnou motoriku, a získávají tak motivaci k rozvíjení dalších činností.

Pro tyto klienty je velmi důležité navazování společenských kontaktů při pravidelných setkáváních při různých významných příležitostech, jako jsou oslavy narozenin v kavárničce domu a kulturních akcí a vystoupení hostů. Těchto aktivit se účastní i jejich rodinní příslušníci, kteří se naučili zde být i pravidelnými hosty. Nejenže se účastní těchto aktivit, ale také pomáhají s vytvářením kulturních programů a oslav. Svým rodičům, známým, přátelům, kteří jsou momentálně v zařízení, tak projevují svou sounáležitost a oporu. V některých případech tím dochází i k zlepšování a ztmelování vztahů v rodinách a navazování dlouhodobých přátelství, která přetrvávají i po dobu, kdy klient naše zařízení opouští.

Další aktivizační programy jsou realizovány v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici již od roku 2016, kdy klienti sami projevili zájem setkávat se, společně prožívat a nebýt sami se svými problémy. Setkání probíhají v společných prostorách domu, klubovně s malou kavárničkou, kde se všichni cítí příjemně. Pod vedením aktivizační pracovnice se zde prostřednictvím reminiscenčních technik odvíjejí a předávají životní příběhy a zkušenosti. Organizují se cestovatelská odpoledne a připravují další programy. Tyto aktivizační programy jsou v Domě s pečovatelskou službou v Zubatého ulici v současné době již běžnou a nepostradatelnou součástí života domu. Podobné aktivity se konají od jara tohoto roku i v novém Domě s pečovatelskou službou – Raudnitzův dům v Hlubočepech.

Komunitní centra Prádelna, Louka a Konírna znamenají úzké propojení nabídky aktivizačních a volnočasových aktivit se všemi středisky Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5. Veřejnost, zejména seniorská, zde najde širokou škálu vzdělávacích programů z oblasti zdravého životního stylu, jazykových a počítačových kurzů, pohybových aktivit, cvičení, společenských a kulturních aktivit. Někteří aktivní seniorští návštěvníci komunitních center se naučili spolupracovat se středisky Centra sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 5, a vytvářejí tak pro klienty další aktivity pod heslem Senioři seniorům, což bylo a je naším společným cílem a máme z tohoto všichni radost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Josef Středula byl položen dotaz

Levice

Proč se podle vás v poslední době nedaří levici? Třeba ČSSD je úplně ze hry a vám jako levicovému kandidátovi na prezidenta také průzkumy nedávají moc velkou šanci. A považujete ANO za levicovou stranu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

18:45 Vích (SPD): Armáda na boj připravena není, a ještě dlouho nebude

Se závěrem roku přichází bilancování, a v oblasti Ministerstva obrany se není moc čím chlubit.