Ministr Hamáček: Srbsko je zařazeno do projektů takzvané cílené pracovní migrace

28.06.2018 17:21

Odpověď na ústní interpelaci poslance Zahradníka na 16. schůzi Poslanecké sněmovny 28. června 2018

Ministr Hamáček: Srbsko je zařazeno do projektů takzvané cílené pracovní migrace
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jan Hamáček.
reklama

Děkuji. Vážený pane poslanče, k té vaší interpelaci, která se týká Srbska. Situace v Srbsku - vy jste ji popsal správně - je tam vysoká nezaměstnanost a je zájem o zaměstnání v České republice, nicméně ten zájem se projevuje výrazněji až v tomto roce. V loňském roce vámi popisovaný problém nebyl. Čekací doba na ZÚ Bělehrad byla kolem třiceti dnů, nicméně v letošním roce došlo k prudkému nárůstu žádostí o pracovní karty, nebo zaměstnanecké karty, a to z důvodu prodloužení čekacích lhůt na ambasádě Spolkové republiky Německo, to znamená to, že na tomto velvyslanectví se čeká až půl roku, tak zvýšilo zájem o žádosti o karty u nás, takže během vlastně uběhlých měsíců náš ZÚ vyčerpal tolik karet, kolik jich vydal za celý loňský rok.

Nicméně ministerstvo zahraničí, resp. Česká republika, protože to je rozhodnutí České republiky, na to reagovala a zařadila Srbsko do projektů takzvané cílené pracovní migrace. To jsou projekty, které identifikují země právě tam, kde za prvé Česká republika má zájem o to, aby z nich přicházeli zaměstnanci a současně je tam vysoký převis těch žádostí. Patří tam Ukrajina, tam jsou dva projekty, patří tam Mongolsko, patří tam Filipíny a nově právě kvůli té situaci, kterou vy jste popisoval, tak tam patří i Srbsko.

Srbsko bylo do tohoto projektu zařazeno 22. 6. s účinností od 1. 9. s tím, že pro Srbsko bylo vyčleněno 2000 pracovních míst.

Já jsem přesvědčen, že jakmile ten řekněme zvláštní režim pro Srbsko vejde v platnost, tak se ten problém vyřeší.

Z pozice České republiky o tom problému víme a řešíme jej. Myslím si, že od 1. 9. se ta situace zásadním způsobem zlepší.

Děkuji.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hejtman Netolický: Aktivace Těchonína v tuto chvíli nehrozí

16:28 Hejtman Netolický: Aktivace Těchonína v tuto chvíli nehrozí

Centrum biologické ochrany v Těchoníně je špičkovým zdravotnickým zařízením, vytvořeným v případě nu…