Tento rámec, zaměřující se především na mateřské školy a dětské skupiny, představuje zásadní posun v oblasti zajištění dostupnosti a kvality služeb pro nejmenší děti. Dvouletý projekt realizovalo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Financování poskytla Evropská unie prostřednictvím Nástroje pro technickou podporu (TSI) a projekt implementoval UNICEF v partnerství s Evropskou komisí.
České služby péče o děti navštěvuje méně než 7 procent dětí mladších tří let, což je hluboko pod průměrem zemí EU, který činí 37,5 procent. Do mateřských škol pak podle posledních odhadů nechodí až 40 tisíc tří a čtyřletých dětí, přičemž se často jedná o ty nejzranitelnější. Péče o děti ve věku 0–6 let ale v České republice zažívá významný rozvoj. Počet míst v dětských skupinách vzrostl z přibližně 10 000 v roce 2018 na více než 26 000 na jaře 2025. Aby tento růst kapacit doprovázela i vysoká kvalita, stát přichází s jednotným systémem, který bude kvalitu předškolního vzdělávání a péče sledovat a hodnotit.
„V posledních letech jsme intenzivně rozšiřovali kapacity dětských skupin, protože dostupnost péče o nejmenší děti je klíčová nejen pro jejich zdravý vývoj, ale i pro sladění rodinného a pracovního života jejich rodičů. Víme, že investice do raného dětství se z dlouhodobého hlediska vrací v podobě vyšší produktivity a celospolečenského přínosu. Jenže dostupnost nestačí – proto jsme společně s MŠMT a našimi partnery vytvořili systém, který nám umožní sledovat a aktivně podporovat kvalitu péče napříč službami,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV