Evropská unie finalizuje zavedení globální dohody o minimální sazbě daně, kterou již dříve podpořilo 137 zemí v rámci OECD představující přes 90 % světového HDP. Efektivní zdanění s minimální výší 15 % má snížit daňové úniky, obcházení daní a nastavit limity daňové konkurence. Jde i o to zastavit trend, kdy se ve vyspělých ekonomikách od roku 2000 snížila průměrná sazba daně z příjmů společností o více než 10 procentních bodů, a státy tak přicházejí o velké daňové výnosy. Ty pak nahrazují pro ekonomiku škodlivějším daněním práce či neudržitelnými deficity.
Z této daňové reformy by tedy benefitovaly země s vyšším zdaněním společností, mezi které patří například i Česko, jehož nominální sazba daní z příjmů právnických osob je 19 %. V Evropské unii by tato změna přinesla podle odhadů 64 miliard EUR ročních daňových příjmů a hlavně ekonomicky efektivnější alokaci investic. Není třeba připomínat, že v popandemické době, a v době války na Ukrajině, je každé euro (hlavně je-li vyvolané nikoliv růstem daní, ale jejich efektivnějším výběrem) pro státní pokladny důležité.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV