Paroubek: Česká republika se v energetice vydala do slepé uličky

20.05.2015 11:54

Vláda tento týden schválila aktualizaci státní energetické koncepci, čímž posvětila, aby se na další desetiletí stalo hlavním zdrojem výroby jádro.

Paroubek: Česká republika se v energetice vydala do slepé uličky
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Česká republika se díky tomu vydala zcela proti trendu, kterým se vydala většina zemí EU, například i naši sousedé Německo a Rakousko, a přijala něco, s čím ani nesouhlasí většina českých občanů (podle nedávno provedeného průzkumu agentury FOCUS stojí o jádro coby hlavní zdroj výroby energie pouze 13 % občanů ČR) a co jde zcela proti cílům Klimaticko-energetického balíčku pro rok 2030, které se ČR zavázala plnit.

Pokud ministr průmyslu a obchodu Mládek mluví o tom, že v roce 2040 bude v ČR 46 – 58 % energie vyráběno z jádra a 18 – 25 % z obnovitelných zdrojů energie, je jasné, že cíl zvýšit do roku 2030 podíl obnovitelných zdrojů na výrobě energie na 27 % se ČR v žádném případě plnit nechystá…

Cesta, kterou se vláda vydala, bude znamenat obří výdaje pro stát v řádek stovek miliard korun a vysokou cenu elektrické energie pro běžné spotřebitele i pro průmysl. Pokud ČR v době, kdy se např. Německo chystá na uzavření všech jaderných elektráren na svém území (všechny by měly skončit do roku 2022), můžeme bez velkého uvažování klidně říci, že se ČR vydala cestou vedoucí do slepé uličky.

Nezbývá než doufat, že během několika příštích let bude možné tuto cestu rozumným způsobem korigovat… Orientace na jadernou energetiku modernizaci hospodářství země nepřinese. Způsobí další zaostávání českého hospodářství za jádrem EU.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

22:01 Ministryně Langšádlová: Rada vlády vybrala laureáty Ceny vlády nadanému studentovi

Ve Strakově akademii se konalo v pořadí již 400. zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI, Ra…