Paroubek: Debakl před branami

05.04.2017 21:10 | Zprávy

Poslední průzkum veřejného mínění TNS Kantar, která proslula přesnými výsledky průzkumů veřejného mínění, jež se příliš neliší od reálných volebních výsledků, je pozoruhodný.

Paroubek: Debakl před branami
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Především hovoří jednoznačně o dominanci hnutí ANO na politické scéně a o velké fragmentaci české politické scény za hnutím ANO. To je něco, co tady bylo možná jen na počátku devadesátých let, kdy v roce 1992 ve volbách s velkým předstihem zvítězila Klausova ODS, a jinak byla pro zbytek politické scény příznačná velká roztříštěnost.

Do průzkumu ještě není zahrnuta již vytvořená předvolební aliance mezi lidovci a STAN. Zcela nepochybně, pokud by došlo k součtu obou čísel lidovců a STAN, pohybovala by se tato koalice těsně nad hranicí deseti procent. Nesdílím přání, které je otcem myšlenky u řady komentátorů, kteří říkají, že tato aliance popadne volebním sítem deseti procent. Naopak si myslím, že posílí na zhruba 12–15 %

Co je však pozoruhodné, je vyrovnání šancí ve volbách u sociálních demokratů a komunistů. Ty už od sebe odděluje pouhé jedno jediné procento(!). Dochází tedy, pokud jde o volební preference ČSSD, k situaci, kterou jsem očekával ( spíše však v červnu a v září) a která přichází poněkud rychleji, nežli jsem očekával.

Předpokládal jsem, že se současným stylem politiky, personálním a programovým vybavením, marketingovou výbavou, výkony ministrů a zákonodárců a tak dále, se sociální demokracie propracuje k 10 – 12 % volebních preferencí. Podle nejnovějšího průzkumu agentury TNS Kantar má sociální demokracie 12,5 %, takže se fakticky pohybuje mezi 10–12 % podpory.

To tady již dlouho nebylo. Naposledy v dubnu 2005, tedy tehdy, když jsem se stal nejprve místopředsedou ČSSD, a za pár týdnů na to premiérem české vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

23:08 Piráti: Vláda selhala, občané mají právo na moderní služby

Od dnešního dne platí odklad účinnosti tzv. digitální ústavy, tedy zákona o právu na digitální služb…