Nejen připravované legislativní akty, ale i již schválené zákony evidentně porušují zásady právního státu a základních práv a také polskou Ústavu. V souhrnu lze aktuální vývoj v Polsku, který se vymkl se běžnému předání moci po volbách, označit za převrat hodnot polského demokratického právního státu.
„Přestože jsem byl v hodnocení polského vývoje po podzimních parlamentních osobně velmi zdrženlivý ve snaze předejít dalšímu zvyšování napětí mezi členskými státy EU, již přijaté polské zákony, ale i návrhy nové legislativy plně odůvodňují posouzení dodržování základních hodnot Unie, jež spustila minulý týden Evropská komise,“ uvádí k situaci v Polsku europoslanec Stanislav Polčák (STAN). „Přehlížení zásadního porušování principů a hodnot právního státu nelze odůvodnit požadavkem, aby Evropa byla v této době soudržná. Zásah polské vlády do činnosti Ústavního soudu je i pohledem polské Ústavy zjevně protiústavní,“ vysvětluje poslanec, když upozorňuje na konkrétní rozpor polské Ústavy a nového zákona, který stanovuje, že polský Ústavní soud rozhoduje dvoutřetinovou většinou hlasů svých členů, avšak Ústava zná v čl. 190 odst. 5 pouze rozhodování prostou většinou.
„V demokratických státech Evropy platí, že pokud Ústava stanovuje ‚A‘, nemůže prostý zákon Ústavu změnit na ‚B‘. I proto se proti novým pravidlům fungování polského Ústavního soudu postavily právnické fakulty Jagelonské univerzity, Univerzity ve Varšavě, či Slezské univerzity,“ podotýká Polčák s tím, že protiprávní bylo zjevně i jmenování několika nových členů Ústavního soudu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV