Premiér Fiala: Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy

30.06.2025 21:15 | Monitoring

Premiér Petr Fiala se ve čtvrtek 26. června 2025 zúčastnil jednání Evropské rady v Bruselu. Lídři členských států diskutovali o posílení konkurenceschopnosti Evropské unie, ekonomice a bezpečnostních otázkách včetně vývoje na Blízkém východě a Ukrajině.

Premiér Fiala: Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy
Foto: Youtube
Popisek: Premiér Petr Fiala na debatě s občany v Ostravě

Před začátkem summitu proběhlo ranní pravidelné jednání skupiny států prosazujících přísnější migrační politiku. Zcela poprvé se k této skupině připojilo Německo. „Jde o velký úspěch naší iniciativy, která usiluje o přísnější migrační politiku. Už dnes bych mohl konstatovat, že vytvoření skupiny a její výsledky jsou velkým úspěchem a je dobře, že se setkání pravidelně účastní předsedkyně Evropské komise a že si Komise bere naše návrhy za své,“ uvedl premiér Petr Fiala, který následně okomentoval samotný průběh Evropské rady.

Velmi důležitá byla debata o posilování evropské obrany a bezpečnosti a bylo to jedním z ústředních témat summitu. „Reagovali jsme na nedávný závazek na NATO, tedy vydávat pět procent do obrany. Bavili jsme se proto, jak nejlépe investovat tyto prostředky. Podpořili jsme v této souvislosti snižování byrokracie pro obranný průmysl, abychom vytvořili podmínky, aby průmysl mohl navýšit své výrobní kapacity,” prohlásil předseda vlády a zdůraznil, že pro český obranný průmysl jde o velkou příležitost, protože raketově roste a zaměstnává stále více lidí. V závěrech pak bylo odsouhlaseno i posilování financování obranného průmyslu ze strany Evropské investiční banky a soukromých bank. Tento postoj Česká republika dlouhodobě zastává, podporuje a prosazuje.

Jedním z okruhu summitu byla debata o ekonomické části. Premiér zopakoval a odmítl návrh Evropské komise na snížení emisí o 90 % do roku 2040 a prezentoval postoj 18 států prosazujících úpravy systému klimatických povolenek ETS 2. „Klimatické cíle musí být realistické, jinak poškodí konkurenceschopnost Evropy. Česká vláda udělá vše pro to, aby ochránila firmy i domácnosti, proto jsme iniciovali návrh změn obchodovaní, který už podpořila nadpoloviční většina členských zemí EU a společně požadujeme úpravu po Evropské komisi,” vysvětlil premiér.

Během odpoledne proběhla debata o Blízkém východu a Ukrajině, kde Česká republika sehrála důležitou roli. V závěrech zazněla jasná výzva, že Írán nesmí získat jadernou zbraň, a rovněž odsouzení teroristických činů Hamásu s požadavkem na propuštění všech rukojmích. Zároveň byla vyjádřena výzva Izraeli k řešení humanitární situace v Gaze. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se během summitu připojil formou videokonference a požádal o další podporu. Česká republika nadále pokračuje v muniční iniciativě a podporuje Ukrajinu vojensky i politicky. Odsouhlasena byla výzva odsuzující podporu Ruska ze strany Iránu, Běloruska či Severní Koreje. Tento postoj nepodpořilo pouze Maďarsko.

Evropská rada přijala také české priority: snižování byrokracie, omezení nadměrné regulace a odstranění překážek na vnitřním trhu, zejména u přeshraničních služeb.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Marek Benda byl položen dotaz

To, že některá média budete ignorovat řeší podle vás co?

Neměli byste se chovat spíš přesně obráceně a komunikovat a vysvětlovat vaše počínání a rozhodnutí? Protože nejen já jim mnohdy absolutně nerozumím. A když koukám, tak vy třeba nereagujete ani s těmi, co se vás zde na něco slušně ptají. Se pak nedivte, že dáme hlas někomu, kdo se s námi bavit hodlá....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Diskuse obsahuje 16 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zitterbart (STAN): Systémová jsou komplexní centra pro děti

21:03 Zitterbart (STAN): Systémová jsou komplexní centra pro děti

Projev na 12. schůzi Senátu 2. července 2025 k zákonu o zdravotních službách