Na dnešním jednání panovala absolutní shoda v tom, že Evropa musí přispět k řešení konfliktu, měla by přispět k zachování územní celistvosti a suverenity Ukrajiny a především by Evropa měla pomáhat do budoucna stabilitě celého regionu.
Na dnešním jednání jsme podpořili vyslání pozorovatelské mise OBSE na východní Ukrajinu a Krym a všechny další zprostředkovatelské aktivity na bázi Evropské unie a mezinárodních organizací.
Ve stanovisku, které bylo vydáno, se jasně konstatuje, že použití vojenských jednotek na území suverénního sousedního státu, s nímž bohužel vydala souhlas komora ruského parlamentu, je jednoznačným aktem agrese, který je neakceptovatelný. Základním požadavkem zemí Evropské unie zůstává stažení těchto jednotek do pozic vycházejících z platných dohod. Rusko by podle našeho názoru mělo respektovat mezinárodní právo a z něho plynoucí závazky včetně Budapešťského memoranda, které garantuje územní celistvost a suverenitu Ukrajiny.
Vzhledem k formátu mimořádné Evropské rady byl závěr jednání vydán ve formě stanoviska předsedy Evropské rady. Chci zdůraznit, že na dnešním jednání byl podpořen balíček, který připravil šéf Evropské komise pan Barroso a který by měl v příštích letech přinést Ukrajině podporu až v rozsahu až 11 miliard euro. Tento balíček sestává jak z přímých dotací, které by měly být poskytnuty z prostředků EU, tak z možných půjček od Evropské investiční banky a Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Vlada.cz