Ropková (ČSSD): Podporujeme projekty pro vzdělávání dětí, učitelů i seniorů

20.02.2018 20:11

Hlavní město rozdělí školské granty za bezmála 24 milionů korun, pomohou žákům, pedagogům i seniorům.

Ropková (ČSSD): Podporujeme projekty pro vzdělávání dětí, učitelů i seniorů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irena Ropková, radní hlavního města Prahy pro oblast školství a sociální politiky

Pražští radní na úterním zasedání schválili návrh na rozdělení grantů v rámci celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy hlavního města. Letos bude touto cestou podpořeno celkem 300 projektů za bezmála 24 milionů korun, uvedla radní pro školství Irena Ropková.

I letos bude hlavní město prostřednictvím Celoměstských programů podpory vzdělávání na území hlavního města Prahy finančně podporovat spolupráci s vědeckou sférou, soutěže pro nadané žáky, výuku se zapojením rodilých mluvčích, výjezdy do zahraničí, účast dětí ze sociálně slabých rodin na školních akcích i oblast vzdělávání seniorů. Na návrh grantové komise hlavní město přidělí v rámci šesti celoměstských programů rozvoje vzdělávání a vzdělávací soustavy bezmála 24 milionů korun na celkem 300 projektů. Komise vybírala z celkem 352 žádostí v celkové požadované sumě přesahující 44,2 milionů korun. Část návrhů už dnes schválila městská rada, o zbytku žádostí, které přesahují v požadované částce 200 tisíc korun, bude tento týden rozhodovat pražské zastupitelstvo.

„Prostřednictvím celoměstských programů každoročně podporujeme celou řadu zajímavých a všestranně užitečných projektů pro vzdělávací systém v metropoli. Jsem ráda, že i v tomto roce podporujeme nejen vzdělávací projekty pro žáky a učitele, ale rovněž projekty zaměřené na vzdělávání seniorů i pomoc dětem, jejichž rodiny si zkrátka nemohou dovolit zaplatit jejich účast na různorodých školních akcích,“ říká radní hlavního města pro oblast školství Irena Ropková.

V rámci celoměstských programů se rozdělují granty v celkem šesti programech

První je Program na podporu rozvoje vzdělanosti, spolupráce s vysokými školami, vědeckými a výzkumnými institucemi a nestátními neziskovými organizacemi a na podporu vzdělávání managementu a pedagogických pracovníků škol a školských zařízení hlavního města Prahy. V rámci něho navrhla grantová komise rozdělit necelých 3,5 milionu Kč mezi celkem padesátku projektů. „Mezi projekty navrženými na podporu je například workshop seznamující pedagogy s technologií 3D tisku nebo virtuální realitou,“ vysvětluje radní Ropková.

Druhý je Program na podporu vzdělávání dětí, žáků a studentů škol a školských zařízení na území hlavního města Prahy s výjimkou škol vysokých, v rámci něhož se žadatelům s celkem 120 projekty rozděluje více jak 7,5 milionů Kč.

Třetí je Program na podporu rozvoje škol zřízených hlavním městem Prahou, který je rozdělen do čtyř částí – projekt LINGVA zaměřený na rodilé mluvčí (8 projektů za celkem 841 tisíc Kč), skupinové studijní pobyty v zahraničí (43 projektů za celkem 4,275 mil. Kč), zahraniční praxe žáků a studentů (13 projektů za celkem 1,875 mil. Kč) a zahraniční prezentace základních uměleckých škol (8 projektů za celkem 1,027 mil. Kč).

Čtvrtý je Program na podporu rozvoje vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami. V rámci něho bylo navrženo k podpoře 22 projektů v celkové sumě 1,532 mil. Kč.

Pátý je Program prevence sociálního vyloučení ve školách zřízených hlavním městem Prahou. Tento program slouží k podpoře žáků ze sociálně slabších rodin, které nejsou s to zaplatit svým dětem účast na akcích třídního kolektivu, jako jsou například lyžařské kurzy. V tomto programu je k podpoře navrženo 7 žádostí za 60,2 tis. Kč.

Šestý je Program na podporu vzdělávání seniorů na území hlavního města Prahy, ve kterém se mezi celkem 29 projektů rozděluje 3,332 mil. Kč. „Letos nabídnou podpořené projekty pražským seniorům nejrůznější aktivity, například se jedná o kurzy finanční gramotnosti, jazykové kurzy, lekce práce s počítačem či možnost vyzkoušet si pracovat s technologií trojrozměrného tisku,“ dodává radní Ropková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL