Rozvoral: Výroční zpráva BIS

09.11.2013 6:31

Právě zveřejněná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS) za rok 2012 odhalila to, co je v tomto státě již delší dobu na denním pořádku.

Rozvoral: Výroční zpráva BIS
Foto: red
Popisek: Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury

„BIS zaznamenala aktivity skupin působících nelegitimními metodami na rozhodování nejvyšších orgánů státní správy, samosprávy a legislativní proces v ČR způsobem, který negativně ovlivňoval výkon základních funkcí státu. Struktury organizovaného zločinu nejen nadále systematicky vyváděly prostředky z veřejných rozpočtů (např. prostřednictvím dotací, veřejných zakázek, outsourcingu veřejných služeb), ale zejména byly schopny ovlivnit důležitá rozhodnutí orgánů státu a samosprávy, která se týkala infrastrukturních projektů, dotačních programů, veřejných zakázek souvisejících s poskytováním veřejných služeb, či samotný legislativní proces. Za jeden z hlavních projevů dysfunkce ve veřejné správě BIS pokládá střet zájmů, který byl nejčastěji zaznamenán při přidělování evropských dotací z operačních programů a při přidělování veřejných zakázek. Jednalo se o přímé propojení představitelů statutárních orgánů společností, kterým byly veřejné zakázky či evropské dotace přiděleny, na veřejné subjekty, které zakázky či dotace přidělily. Stále větší rozsah outsourcování služeb, které jsou primárně v působnosti orgánů veřejné správy, je podle názoru BIS projevem přenášení odpovědnosti z věcně příslušných orgánů na externí servisní organizace. Počet nekvalifikovaných, za nic neodpovídajících úředníků, kteří jsou ve funkcích pouze díky personálnímu klientelismu, je dokonce možno chápat jako jeden z parametrů určujících míru nefunkčnosti výkonu veřejné správy jako takové“.

Nejenom toto konstatuje kontrarozvědka v části zprávy věnované organizovanému zločinu.

Jako příklad neefektivního outsourcingu zmiňuje služba ministerstvo dopravy, které si za dobu tří let najalo za 450 miliónů korun pět externích advokátních kanceláří na právní služby. Vedle toho materiál uvádí také poradenské služby při získávání evropských dotací nebo oblast vzdělávání úředníků soukromými subjekty. „Běžnou praxí pak bylo vzdělávání zaměstnanců veřejné správy soukromou institucí prostřednictvím jiných zaměstnanců veřejné správy,“ poznamenala BIS. Je zajímavé, že se o těchto praktikách veřejně ví a dokonce o tom informuje BIS, ale nikdo s tím nic nedělá. Pokud by totiž dělal, tak by se přerušily nitky tzv. „malých domů“ a to nikdo přeci nechce. Je to nehorázné a já jsem rád, že již má Hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury ve sněmovně prvních 14 poslanců, kteří začínají pracovat na tom, aby se tyto zavedené praktiky co nejrychleji utnuly a já jim v tom budu pomáhat, jak nejlépe budu moci.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

Sexuální násilí

Jak se v praxi bude dokazovat, jestli byl k souloži udělen souhlas či nikoliv? Nemám nic proti tomu, že jste změnili zákon, ale k čemu to v praxi bude? Co když jedna si budou strany v tom, zda byl udělen souhlas či nikoliv protiřečit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

13:09 Majerová (Trikolora): Tak prý jsme dobytci a šmejdi

Reakce na veřejném facebookovém profilu strany na urážky v komentářích