Šojdrová (KDU-ČSL): Povinné kvóty migrační vlnu nezastaví

18.09.2015 13:11 | Zprávy

Evropský parlament včera na mimořádném jednání v Bruselu hlasoval o dalším návrhu Evropské komise ve věci trvající uprchlické krize. Michaela Šojdrová spolu s ostatními poslanci KDU-ČSL návrh na povinné přerozdělování uprchlíků nepodpořila.

Šojdrová (KDU-ČSL): Povinné kvóty migrační vlnu nezastaví
Foto: Daniela Černá
Popisek: Michaela Šojdrová

„Stejně jako minulý týden opakuji i nyní, že povinné kvóty nejsou řešením. Evropská komise zřejmě zaznamenala naše volání a navrhuje možnost dočasné výjimky z povinné kvóty výměnou za finanční náhradu. Problém je v tom, že Komise chce rozhodovat o tom, zda důvody jsou adekvátní a v podstatě si ponechává konečné slovo,“ vysvětluje europoslankyně Šojdrová, která se v konečném hlasování spolu s ostatními kolegy z KDU-ČSL zdržela.

Šojdrová, která podporuje dobrovolné přijetí až pěti tisíc uprchlíků, v materiálu postrádá podrobnější popis opatření, která povedou k větší ochraně vnějších hranic EU a umožní rychlé návraty těch, kteří nemají nárok na udělení azylu. Obecně jí chybí též konkrétní opatření ke stabilizaci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Těmi rozumí jednak humanitární pomoc v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku, Libanonu a také v Iráku, ale i mírové operace na územích, z nichž jsou lidé vyháněni.

„Volání po jednotě sdílím, ale jednota se nedá nařídit, musí být postavena na přijatelném kompromisu pro všechny,“ doplňuje Šojdrová.

Připomíná, že na jednáních představitelů EU Česká republika deklarovala ochotu uprchlíky přijímat a obvinění z nesolidárnosti jsou proto lichá.

„Spolu s ostatními novými členskými státy jsme byli dlouhá desetiletí uzavřeni za železnou oponou. Naše přijímání jiných kultur je proto přirozeně zdrženlivější a v dnešní době i komplikované obavami z terorismu.  Zodpovědná politika musí být solidární s potřebnými, ale musí též zohledňovat bezpečnostní rizika,“ uzavírá europoslankyně.

Pro konečný návrh hlasovalo 372 poslanců, 124 bylo proti a 54 se hlasování zdrželo.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

21:03 Ministr Válek: Důrazně doporučujeme očkování proti chřipce a covidu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k očkování.