Konečně jsem se tedy mohl paní starostky zvolené z kandidátní listiny TOP 09 a dalších členů rady veřejně zeptat, kde se vzala jejich odvaha nově tvořit volební právo, nově vykládat ústavu a stát se svrchovanými pány nad tiskovinou patřící obci. Nejdřív jsem ale navrhl, aby se zastupitelstvo rovnou zabývalo. Můj návrh nebyl přijat. Na koneci jednání zastupitelstva jsem dostal příslib, že mi bude do 30-ti dnů písemně odpovězeno…..
V normálních demokratických podmínkách by každý zvolený zastupitel měl podle mého názoru mít v radničním periodiku vyhrazený prostor odpovídající jeho vlastnímu volebnímu výsledku. Jaká práce, takový zisk, jaká volební podpora, takový prostor. U vědomí mého vlastního volebního výsledku by se mi samozřejmě líbil princip „kolik hlasů tolik písmen“. Třeba. Nebo, pokud vyjdeme z předpokladu, že při hlasování v Zastupitelstvu jsou si všichni zastupitelé rovni a mají stejnou sílu hlasu, by každý zastupitel mohl mít v Radničních novinách stejný prostor jako každý jiný zastupitel. Třeba. Nynější rada městské části Prahy 3 dokazuje, že si to ale nejen nemyslí, ale že to také vůbec nechce připustit. A tvoří a vykládá a deformuje a nepravdivě informuje.
Radní stanovili, že každý „zvolený subjekt“, má v každých Radničních novinách vyhrazený prostor o velikosti 1500 tiskových znaků. V praxi vedoucích sil radnice to znamená, že např. ČSSD ( 5 zastupitelů) má prostor o velikosti 1500 znaků, ODS ( 5 zastupitelů) má prostor o velikosti 1500 znaků, KSČM (2 zastupitelé ) má prostor o velikosti 1500 znaků atd. a… 11 dalších zastupitelů ze tří politických stran a někteří nezávislí kandidáti, mají dohromady k publikování prostor o velikosti též 1500 znaků. „Zvoleným subjektem“ však radní rozumějí, jak po se opakovaně potvrdilo v dosud vydaných Radničních novinách, zjevně subjekt, který zvolili oni sami, nikoliv voliči…. Zvoleným subjektem je totiž to, co rada za zvolený subjekt sama označí!
Toto je důsledek demokratické volby, uplatnění demokratických zákonů a demokratických rozhodovacích procesů? Dvě ze stran, jejichž členové jsou v radě, mají v názvu „demokratická“ a třetí strana zaštiťuje tradicí, odpovědností a prosperitou. O jakou tradici a odpovědnost jde?
V naší zemi i samozřejmě v Praze 3 lze za zejména za novodobou „tradici“ pokládat kde co, ale je nezákonné rozhodnutí rozhodnutím odpovědným? Vede přes nezákonnosti cesta k prosperitě ? Je rozhodováno demokraticky – tedy s přihlédnutím k platným zákonům? Podle mého názoru nikoliv.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš Sunegha