Vítězství řeckého extrémně levicového hnutí Syriza nepřekvapilo, preference byly známy dlouho před volbami. Ale co to znamená, když Syriza zvítězí, na to se mnozí podívali až teď (zde). V tomto zde nalinkovaném politickém programu se píše, že Řecko nebude splácet dluh. Nicméně zde nestálo, že se Řecko postaví na stranu Ruska, např. v otázce sankcí. Přišlo to hned po volbách. Kdo v tomto kroku hledá pravoslavné spojenectví, mýlí se: podle politického programu budou řečtí pravoslavní zbaveni nemovitého majetku ve prospěch bezdomovců.
Nové rusko-řecké bratrství není zas takovým překvapením , uvážíme li zájem Rusů o řeckého souseda - Kypr. Zdejší banky fungují již léta jako fíkový list daňového ráje, který sloužil jako pračka peněz ruských oligarchů pro jejich investice v Evropě. Kromě toho je v pobřežních vodách Kypru zemní plyn – z hlediska ruských diplomatů dobrý důvod takřka k čemukoliv.
Řecko možná nemá plyn, ale má něco, co již v menší míře ukázala kyperská krize: potenciál vydírat a rozkládat unijní spolupráci. Tato oblast je Rusku geograficky i politicky blízká, dobře se jim sem létá a Rusové nejsou v oblasti nováčky. Jak naznačila nositelka Pulitzerovy ceny Anne Applebaum, Rusové zde investují mnohonásobně víc úsilí a peněz, než se jim může obchodně vrátit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Pavel Svoboda