Jeho širší zavádění a masovější využívání natolik ovlivnilo lidský život, že se nebojím nazvat dobu internetu jako jeden z revolučních milníků vývoje lidské společnosti. Internet se stal včetně svých pozitivních a dnes již i obecně známých negativních stránek důležitou součástí lidského života a podstatným prvkem konkurenceschopnosti obchodních společností.
Důležitost internetu pro konkurenceschopnost vyspělého evropského regionu si uvědomují také instituce EU. Je třeba si uvědomit, že za posledních několik desítek let si evropské korporace vytvořily silného konkurenta v podobě výrobních podniků v zemích, kterými jsou Brazílie, Indie, Čína, Jižní Afrika aj. A právě investice do vzdělanosti, vědy a inovací jsou dle mého názoru tím správným receptem na podporu postavení zemí evropského kontinentu v rámci světové ekonomiky. Dle usnesení Evropské rady a Evropského parlamentu z roku 2014 má mít každá evropská domácnost po roce 2020 možnost připojit se k internetu rychlostí alespoň 30 Mb/s. Více než polovina domácností se pak bude moci připojit rychlostí větší než 100 Mb/s.
Podpora ze strany evropských institucí je dobrým začátkem, ale sama o sobě nic neřeší. Důležité je nastavení podmínek a vytvoření potřebné legislativy ze strany jednotlivých členských států. V případě ČR podpoří EU budování přístupových sítí nové generace částkou 14 miliard korun. V této chvíli by neměly zaspat národní vlády a ze své pozice vyvinout větší tlak na velké telekomunikační společnosti, které ze svých ohromných zisků dávají přednost stomilionovým investicím do marketingu před investicemi do nových technologií. Je tak žádoucí pomocí evropské legislativy zajistit, aby také bohaté společnosti musely určité procento ze svých zisků vracet zpět do systému na podporu rozvoje a budování nové telekomunikační infrastruktury.
Ačkoliv spravedlivé přerozdělování slíbených financí nebude v lobbistickém prostředí dominantních hráčů, kterými jsou velké telekomunikační společnosti, vůbec jednoduché, věřím, že se vládě České republiky podaří najít způsob, jak slíbené finance efektivně rozdělit. Tím pádem maximálně zlepšit
již dnes relativně dobrou dostupnost k internetu pro české občany a její podnikatelské subjekty.
Ing. Radim Technik

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

22:14 Farský (STAN): Ve střední Evropě posilují antievropské a antiukrajinské síly
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k postoji k Ukrajině ve střední Evropě.
- 20:16 Mádlová (ANO): Piráti slibují modré z nebe. Připomeňme si fakta o nich
- 20:06 Hejtman Holiš: Žádám prezidenta o veto školského zákona
- 18:02 Rajchl (PRO): Pokud uspějeme, od totalitního kyjevského režimu se distancujeme
- 16:14 Schillerová (ANO): Moc v ČR mají lobbisté bank, zbrojařů a energetických gigantů, ne Fiala
- 14:12 Turoňová (Stačilo!): Na Krétu a Gavdos se valí tisíce migrantů