Úsvit: Náš pokus o zastavení zneužívání dávek v hmotné nouzi zastaven

13.02.2014 21:38

Ve středu se v Poslanecké sněmovně projednávaly dva návrhy zákona týkající se řešení problematiky sociálně vyloučených lokalit, které předložilo hnutí Úsvit přímé demokracie.

Úsvit: Náš pokus o zastavení zneužívání dávek v hmotné nouzi zastaven
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura šéf hnutí Úsvit

První návrh je novelou Zákona o pomoci v hmotné nouzi, který řeší úpravy nároku na doplatek na bydlení. Tato sociální dávka je dnes obrovským způsobem zneužívána. Kvůli této dávce kvetou ubytovny pro nepřizpůsobivé, kvůli tomu roste obchod s chudobou. Podle našeho návrhu se měl zastropovat doplatek na bydlení podle cenové mapy nájemného Ministerstva pro místní rozvoj a poskytování dávky se mělo podmínit splněním hygienických a stavebně technických požadavků.

Byt by se například nesměl využívat v rozporu se zákonem o ochraně veřejného zdraví – což jsou hlavně opatření týkající se šíření nemocí, hluku nebo špíny. Měl by být také řešen rozpor se stavebním zákonem – to se týká počtu lidí, kteří v bytě bydlí.

Náš návrh vyvolal bouřlivou debatu. Všichni poslanci se shodli, že je potřeba problém řešit, nepadla ale shoda jak. Vyjádřili jsme ochotu přistoupit na úpravu návrhu tak, aby mohl projít sněmovnou s širokou podporou. Prioritní ovšem je problém skutečně vyřešit. Přesto, že návrh nakonec neprošel. Vláda se na zasedání na základě našeho návrhu zavázala předložit vlastní návrh do dvou měsíců. My budeme bojovat dál za to, aby se problematika vyloučených lokalit a ubytoven urychleně řešila. Pokud vláda tento návrh nepředloží, přijdeme opět s naším návrhem.

Druhým předloženým návrhem byla novela Zákona o spotřebitelském úvěru. Chceme přesně určit jaká úroková míra, přesněji jaké RPSN, je ještě přípustné a jaké RPSN už můžeme označit za lichvu. Hlavní problém v České republice totiž je, že soudy neumějí odsuzovat lichváře za to, že okrádají lidi. Opět po dlouhé diskusi sněmovna propustila návrh k projednání ve výborech. Cílem hnutí je, aby získal širokou podporu ve Sněmovně a pomohl konečně skoncovat s lichvou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…