Hesla jako „ potřebujeme omezit migraci“, „migranti mají zájem jenom o naše sociální dávky“ , nebo „migranti berou naši práci“ se opakují stále častěji.
Rezoluce konstatuje, že migranti nejsou problémem evropské společnosti, naopak jsou jejím velkým přínosem. To potvrdila studie OECD i výzkumy prováděné Evropskou komisí. Migranti znamenají obrovský přínos pro trh práce. Pracují především v profesích, kterým se mnoho Evropanů vyhýbá. Jedná se o práce, které jsou v mnohých případech málo placené, nejisté, nebezpečné a obtížné. V mnoha zemích by se některé sektory ekonomiky bez migrantů vůbec nemohly obejít. Jedná se o stavebnictví, sezónní zemědělství, cestovní ruch, zdravotní služby, nebo práce v domácnosti. Navíc migranti jsou aktivní i jako podnikatelé, kdy zaměstnávají 2,4% z celkového počtu zaměstnaných obyvatel v OECD.
Evropa stárne a odhaduje se, že v roce 2050 se sníží počet pracovních sil o 10,5%,přitom přetrvává nízká porodnost. Například porodnost v Arménii je 1,74 na ženu, v Německu 1,42 a v Rusku 1,54. V ČR se porodnost pohybuje kolem 1,45. Pokud se situace radikálně nezmění, očekává se, že Evropa bude v roce 2050 potřebovat 40- 60 milionů nových přistěhovalců, aby se udržela stávající životní úroveň. Parlamentní shromáždění Rady Evropy konstatovalo, že přínos migrantů se nedá měřit jenom ekonomickými a demografickými výhodami. Přistěhovalci mohou být také zdrojem kulturního obohacení prostřednictvím literatury, filmu, umění, sportu, jídla a módy a potenciálně mohou zvýšit mezikulturní a mezináboženský dialog.
V této souvislosti Parlamentní shromáždění Rady Evropy vyzvalo členské státy, aby zvýšily úsilí na integraci migrantů do většinové společnosti. Jedná se především o podporu jejich ekonomické účasti prostřednictvím odstranění právních a jiných překážek, jako je neuznávání kvalifikací , které omezují jejich účast na trhu práce a to zaměstnancům i podnikatelům . Nutné je napomáhat ke zvýšení úrovně jejich vzdělání, aby odpovídalo alespoň průměru domácí populace.
Zásadní je však nediskriminační postoj, založený na principu stejných práv i povinností.
Rada Evropy je mezinárodní vládní celoevropská organizace, která sdružuje 47 členských států s přibližně 800 miliony obyvatel a několik zemí se speciálním statusem. Nejznámější smlouvou Rady Evropy je Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, která byla podepsaná v Římě dne 4. 11. 1950. Česká republika se připojila k Radě Evropy v roce 1993.
Jana Váhalová

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: cssd.cz
Tvrdíte, že je celá ta kauza smyšlená a politicky účelová.
To jako, že někdo vaší expartnerku podplatil nebo já nevím co jí slíbili, aby vás teď obvinila? A kde se teda vzaly ty e-maily, kde se k násilí doznáváte? Já upřímně nevím, čemu věřit, protože evidentně nějaké důkazy asi jsou, ale to načasování obvinění je zvláštní, i když teda mohla s ním přijít už...
Další články z rubriky

9:15 Ministryně Decroix: Politika je služba, ne reality show
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k práci na ministerstvu
- 8:19 Ministr Vlček: České know-how pro energetiku i průmysl
- 7:50 Sterzik (STAČILO!): Za tři měsíce buď ukončíme tuto vládu, nebo ona ukončí nás
- 7:17 Peštová (ANO): Tajuplný golfový parťák ministra Válka
- 6:23 Rozvoral (SPD): ČR nesmí být jen poslušnou provincií Bruselu
- 4:31 Prokšanová (KSČM): Podzim života má být důstojný