Až na nečestné výjimky nejsou taková setkání nepříjemná, spíš obohacující. Některé věty však slýchám tak často a dokonce v téměř stejném znění, že mám pocit že, se šíří jako tichá pošta.
„Já bych vás Zelené volil, ale já se bojím, že se tam nedostanete a že můj hlas propadne“. Ano, toto je jedna z těch manter, které slýchávám. Podlívejme se na její obsah.
Věta je pozoruhodně vnitřně nelogická, podobně jako věta : „Já bych si i koupil los, ale když já mám obavu, že třeba nevyhraje.“ Volby přece nejsou tombola, kde vyhrává jen ten volič, který se trefil do úspěšné strany. I neúspěšné strany čekají na voličské hlasy nejen kvůli určité statní podpoře, která jim z toho plyne a umožní finanční přežití, ale i proto, že z voličské přízně ( či nepřízně) si mohou vzít ponaučení. Je přeci velký rozdíl, a jestli strana dostane 4,5 % a nebo 0,5 % hlasů
Co to je vlastně propadlý hlas. Jsou země, kde je volební účast povinná. U nás tomu tak není, ale přesto v hlasech, které rozhodnou o vládě této země, by měl být hlas váš. Nehledě k tomu, že stoupenci totalitních stran jsou disciplinovaní, půjdou volit všichni a tak své výsledky ještě zvýší. Propadlý hlas, je neodevzdaný hlas.
Jestliže volič uvěří průzkumům veřejného mínění, kde je logicky 1-2% chyba a hlas odevzdá straně, která je mu nesympatická, ale má „ jistotu“ průchodu do parlamentu, tak tomu já říkám propadlý hlas. Hlas dal volič té straně, která ho oslovila jen tím, že má jistě nad pět procent. To je podobně, jako když si jdete koupit rohlík, ale protože máte obavu, aby nebyl tvrdý, koupíte si raději toaleťák. Má to logiku? Nemá!
Manipulace s daty předvolebních průzkumů je velmi jemná a obtížně rozpoznatelná. Může spočívat jen v pořadí kladených otázek, jejich sugestivitě, či technických podrobnostech. A kardinální rozdíl spočívá i v rozdílu hodnot, udaných jednou jako současné preference stran (která strany se mi libí) a po druhé jako jejich odhadované výsledky v budoucích volbách (půjdu k volbám a dám jim hlas). Řídit se podle volebních průzkumů má stejnou hodnotu jako řídit se podle sdělení, že pět ze sedmi zubních lékařů doporučuje tuto pastu.
Další častá mantra je : “ Když dám hlas straně, které nepřejde přes 5 % , můj hlas si rozdělí ostatní strany a z části připadne i komunistům. To radši nepůjdu volit vůbec“
Všechny platné hlasy v takzvaném prvním skrutiniu ( sčítání) dávají tomu kterému subjektu šanci na získání určitého počtu křesel v parlamentu. Teprve ve druhém skrutiniu se zbylý počet poslaneckých mandátu rozdělí mezi strany, které se přehouply přes 5 %.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
SZ , zelení , Vlašín , EU volby 2014
autor: Mojmír Vlašín - profil
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

8:02 Koten (SPD): Spotřebitelské ceny v červnu meziročně vzrostly o 2,9 %
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke zdražování.
- 7:04 Ministr Vlček: Je skvělé vidět úspěchy českých firem v zahraničí
- 6:04 Rajchl (PRO): Duchody jsou u nás natolik žalostné, že se za ně nedá důstojně žít
- 4:29 Senátor Hájek: Dle justice už není nebezpečný. Možná nás i obohatí. Vyhoštění se nekoná
- 22:11 Balaštíková (ANO): Tohle není řešení. To je další výsměch
- 20:16 Turková (PRO): Brutálně ho zbili při odvodu. Na následky zemřel. To je Ukrajina