Rychle se měnící klimatické změny už pociťují i obyvatelé našeho kraje. V Kraji Vysočina bohužel najdeme místa, která jsou velmi silně zasažena kůrovcovou kalamitou. V některých ohledech je Vysočina dokonce nejvíce postiženým krajem v zemi. Všichni zdejší obyvatelé znají obrázky vykácených smrkových porostů, mnozí se pak s kůrovcovou kalamitou potýkají i jako majitelé zdecimovaných lesů, kteří jen s obtížemi řeší prodej vytěženého dřeva a obnovu stabilního lesního systému. Vysočinu trápí vodní deficit, postupující půdní sucho, pokles hladiny vody v našich studních a rozvrácení malého vodního cyklu.
Strana zelených dlouhodobě podporuje program uhlíkové neutrality – je totiž zřejmé, že problém s oteplováním nelze vyřešit lokální politikou, ale globální změnou zvyků, zejména snížením emisí CO2 a přechodem na obnovitelné zdroje energie. Podpora majitelů lesů a zemědělců, tlak na velké znečišťovatele, jedině touto kombinací lze dlouhodobě dojít k uspokojivým výsledkům a obnovit rovnováhu mezi přírodními cykly a lidskými nároky na pohodlný život. Kraji Vysočina silně chybí plán na řešení dopadů klimatické změny. Výrazné přehřívání měst, neutěšený stav zemědělské krajiny, jsou problémy které musíme řešit ihned a efektivně.
Podobný problém se týká i vodního hospodářství. Ani zde není dlouhodobý výhled uspokojivý. Současná vláda sice představila některá funkční opatření, je ale nanejvýš nutné urychlit jejich zavádění do praxe, třeba i navzdory velkým zemědělským molochům, jimž nynější situace vyhovuje. Demokraticky založená Strana zelených chce do obnovy přírodního prostřední zapojit co nejširší množství lidí. Všichni, kdo znají okolí svého bydliště a záleží jim na jeho zachování či zlepšení, by proto měli dostat prostor k diskusi a nápravě stavu. Chceme znát každou meliorační soustavu v kraji, všechny zatrubněné či napřímené toky, odvodněné louky, zkrátka místa, jejichž existence je klíčová pro nás všechny. Cílená a trvalá opatření napomáhající zadržování vody v krajině a jsou cestou k udržení vodních zásob, kvalitnější půdě a odolnějším lesům.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV