„Vy to nevíte, nevidíte?!“ První interpelace Petra Fialy. Schillerová nastoupila zostra

27.01.2022 16:25

Premiér Petr Fiala (ODS) čelil v Poslanecké sněmovně prvním interpelacím. Mimo jiné jej grilovala někdejší ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Důvodem jejího vystoupení bylo rozpočtové provizorium.

„Vy to nevíte, nevidíte?!“ První interpelace Petra Fialy. Schillerová nastoupila zostra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

„Naše země je stále v rozpočtovém provizoriu. Od vašeho ministra financí Stanjury, ale i od vás jsme byli opakovaně ujišťováni, že rozpočtové provizorium nebude mít v podstatě žádné dopady. Já jsem opakovaně upozorňovala, že s rozpočtovým provizoriem nastanou obrovské problémy, a teď se má slova potvrzují. Každý den se na mě obracejí lidé, ale i nejrůznější instituce, na které má rozpočtové provizorium zásadní dopad. A neustále se objevují nové a nové informace, co v rozpočtovém provizoriu není možné. Kde se marně čeká na slíbené či na schválené finance. Jednou je to zaplacení zálohy léků na covid, jindy je to omezení vyplácení dotací směřujících na renovaci památek, ale problém, jak jistě víte, bude i s čerpáním dalších a dalších dotačních titulů. Konkrétně obrovský problém jsou covidové programy,“ poznamenala Schillerová ve své interpelaci. Zajímalo ji, jak dlouho bude rozpočtové provizorium trvat. 

Anketa

Podporujete vládní návrh, který ve volbách umožní korespondenční hlasování ze zahraničí?

2%
97%
hlasovalo: 34276 lidí
„Vy jste neuvedla jediný případ těch problémů, které údajně občané nebo instituce, které se na vás obracejí, mají s rozpočtovým provizoriem. A já bych těm, kteří snad nějaký problém pociťují, a možná je to problém jenom informační, doporučoval, ať se obrátí na ministra financí nebo na ministerstvo, protože záhy zjistí, že prakticky nejsou problémy s vyplácením těch řádných věcí v době rozpočtového provizoria. Nestrašme se tím rozpočtovým provizoriem, byly přiděleny prostředky v jedné dvanáctině na měsíc leden výše rozpočtu loňského roku, všichni s tím mohou hospodařit, mohou se vyplácet všechny plánované věci,“ odmítl problémy Fiala. 

„Ale proč tady máme rozpočtové provizorium? To je důležité si říct. Tady byl připraven rozpočet předcházející vládou, paní ministryní financí Alenou Schillerovou a vládou Andreje Babiše, který je pro Českou republiku z hlediska zájmů jejích občanů nebezpečný a nepřijatelný. Čeští občané, české firmy čelí historicky vysoké inflaci, na občany dopadá drahota, ekonomové se shodují v tom, že inflace je z velké části, nebo zhruba z poloviny, způsobena nezodpovědným hospodařením minulé vlády. Tím, že se rozhazovaly peníze, které jsme si museli půjčit. A pokud chceme tuto drahotu zkrotit, pokud chceme pomoci lidem, neznehodnocovat jejich peníze, tak vláda s tím musí něco udělat a musí začít šetřit. A my jsme zdědili návrh rozpočtu s dalším obrovským schodkem a já nechci, abychom tady měli, a nemůžeme si dovolit, abychom tady měli rozpočet se schodkem 377 miliard korun, nebo jak to bylo. My musíme ten schodek dostat pod 300 miliard korun, abychom dokázali zkrotit inflaci. A to je důvod, proč tu máme rozpočtové provizorium. Minulý rok schodek 420 miliard korun. A teď máme jít do takového deficitu? To nemůžeme! Protože bychom občanům znehodnotili peníze, zdražovalo by se dál – a tohle prostě nechceme. Ten rozpočet je špatný jak pro občany, tak pro Českou republiku jako celek,“ dodal Fiala.

Rozpočtové provizorium podle něj běží do konce března, probíhají intenzivní jednání o rozpočtu. „Jsme připraveni projednat rozpočet ve vládě začátkem února. V první polovině února, takže bychom ho následně mohli předložit Poslanecké sněmovně. Pořád platí náš cíl, že nový rozpočet by měl začít platit nejpozději od 1. dubna,“ míní Fiala. 

Schillerová následně Fialovi poděkovala, dodala však, že se nic nového nedozvěděla. „Kdy se dočkají podnikatelé covidových programů? Neříkejte, že nevíte o jejich stížnostech, že nevíte o celé řadě výstupů v mediálním prostoru, že jsou postiženi podnikatelé, že nevíte o tom, že by v centru Prahy, že nevidíte poloprázdné restaurace. Že má problémy kultura, divadla,“ doplnila další otázku Schillerová.

Fiala se úvodem své další odpovědi bránil, že Schillerové odpověděl na to, na co se jej ptala. „Pokud jde o kompenzace, tak některé programy běží, my jsme celý Antivirus nezastavili, to přece dobře víte, ale přerušili jsme, pozastavili jsme Antivirus B, právě z důvodu otázky, která se vůbec netýká rozpočtu a rozpočtového provizoria, ale efektivity těch dotací a potřebnosti těch dotací, a to jsme projednali i se sociálními partnery,“ zmínil dále Fiala. Podle jeho slov nyní debatují o tom, jak nejlépe účinně pomoci těm, kteří byli postiženi některými rozhodnutími. „Například to jsou zákazy vánočních trhů,“ poukázal Fiala.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

Co čekáte od Putina?

A myslíte, že se Švédsko a Finsko stanou členy NATO nebo kdo-co tomu podle vás zabrání? Co třeba Turecko? A kdyby se stalo členem, Putin už avizoval, že by to nenechal bez reakce, a že by byla ostrá, i když nechápu proč. Kdyby byly jejich vztahy tak dobré, jak tvrdí, tak proč se plést do vnitřních ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Černochová před poslanci. Popsala hrůzy z Ukrajiny. Pak došlo na českou armádu

15:57 Černochová před poslanci. Popsala hrůzy z Ukrajiny. Pak došlo na českou armádu

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ve svém projevu na půdě Poslanecké sněmovny hovořila nejen o…