Kníže Klausovi: Ne Unie, ale poslanci dělají paskvil z legislativy

07.09.2010 12:18

Ne Evropská unie, ale čeští poslanci tvoří z evropských směrnic paskvil. V reakci na projev prezidenta Václava Klause před poslanci to uvedl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Kníže Klausovi: Ne Unie, ale poslanci dělají paskvil z legislativy

Václav Klaus ve své úterní řeči na mimořádné schůzi sněmovny opět nezklamal ty, kteří od něj čekali alespoň tu trochu euroskepticismu. Kritizoval konkrétně slepé přejímání nařízení z Bruselu. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se po projevu nechal slyšet, že vinu ale nenese Brusel.

Návrhy z Bruselu byly alespoň srozumitelné, prezidentovi rozumím

"Řekl bych, že problém je spíše u nás, zde ve sněmovně. Když jsem pracoval v evropském výboru Senátu, měl jsem příležitost vidět jak text původní evropské směrnice, tak text, který z toho vytvořila sněmovna. Obyčejně to byl paskvil, zatímco ten původní návrh byl alespoň srozumitelný, jakkoliv k tomu člověk mohl mít námitky," uvedl Schwarzenberg s tím, že lidová tvořivost nezná hranic.

Problém v práci českých zákonodárců na evropských směrnicích prý spočívá v desítkách různých přílepků. „Spolu s nesrozumitelností to ten materiál úplně zpotvoří. Když to pak pan prezident dostane do ruky a řekne si, že toto je norma z Bruselu, je to obyčejně dostatečně zpotvořeno naším parlamentem," ohodnotil přejímání evropské legislativy ministr zahraničí.

Ústavní soud je prý důležitou pojistkou proti moci sněmovny

Schwarzenbergovi na Klausově projevu vadil navíc jeho výpad proti Ústavnímu soudu a jeho roli při odložení termínu předčasných voleb. „Při vší úctě k hlavě státu, já si nemyslím, že je u nás rozložení moci vyvážené. Sněmovna má nadmíru silné postavení jak vůči hlavě státu, tak vůči vládě, o Senátu ani nemluvě. Je tu proto třeba kontrola a ze všech ústavních mocí zůstává pouze Ústavní soud. Byl bych velice proti tomu, aby jeho pravomoci byly oslabeny. Ne míra demokratičnosti, ale míra vyváženosti mezi jednotlivými ústavními mocemi ve státě je to, co tvoří dobré vládnutí," uvedl Karel Schwarzenberg.

Prezident Klaus hovořil před poslanci na mimořádné úterní schůzi sněmovny. Na ní budou zákonodárci vybírat ombudsmana, na programu je také návrh Věcí Veřejných na změnu zákona o veřejných zakázkách. Ten je v současné podobě v rozporu s evropskou legislativou.

Související:
Šance ne reformy se nemusí opakovat, řekl Klaus
Celý projev čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…