Hrozí nový útěk doktorů. Roman Šmucler: Na ty jejich platy nebude

18.08.2011 4:31

Růst platů až o osm tisíc korun zajistilo lékařům memorandum, kterým byla v březnu ukončena akce Děkujeme, odcházíme. Pokud se „něco nestane", je podle majitele zdravotnických zařízení Romana Šmuclera jisté, že příští rok na další - a to memorandem slíbené desetiprocentní navýšení platů lékařů - nebudou peníze. Je to logické, platy mají růst v závislosti na produktivitě práce, s tabulkovým platem je lékaři fuk, jestli je nemocnice ve ztrátě, myslí si Šmucler.

Hrozí nový útěk doktorů. Roman Šmucler: Na ty jejich platy nebude

Asi tři a půl tisíce lékařů hrozilo od dubna letošního roku odchodem z nemocnic, pokud lékaři nedostanou přidáno. Na poslední chvíli bylo podepsáno mezi nimi a ministerstvem zdravotnictví memorandum, které akci Děkujeme, odcházíme ukončilo. Lékařům na jeho základě poskočily platy výš o pět až osm tisíc korun. Pro rok 2012 však za stávající situace nebude na další, memorandem přislíbený desetiprocentní růst mezd lékařů.

Lékařské odbory již pohrozily, že pokud navýšené platy lékaři skutečně nedostanou, protest se může opakovat.

SLEDOVALI jsme téma: Exodus lékařů


Na příští rok peníze nejsou

„Oni už nejsou letos peníze na navyšování mezd. My jsme jako nemocnice dostali peníze jenom od některých zdravotních pojišťoven, od některých ne. A příští rok pojišťovny říkají, že nebudou pokračovat. Takže to se určitě stane, nebudou peníze," prozradil pro ParlamentníListy.cz někdejší televizní moderátor a dnes majitel řady zdravotnických zařízení Roman Šmucler.

Výběr pojistného přitom roste a laikovi se tak může zdát nepochopitelné, že pojišťovny tvrdí, že nebudou mít na krytí dalšího mzdového růstu lékařů prostředky. Důvod? „To je na dlouhý výklad, ale kdybych se měl vyjádřit lapidárně, jak stoupá výběr pojistného, tak se také při inflaci zvedají náklady a mimo jiné se nám pro příští rok zvedne daň z přidané hodnoty. To bude znamenat odliv miliardových částek," vysvětlil Šmucler.

Plat rovná se produktivita, ale ne ve zdravotnictví

Přesto základním problémem podle něj je zvyšování mezd lékařů prostřednictvím tabulek. „To je úplné neštěstí, že to šlo tabulkově. Čili nebylo to v závislosti na produktivitě práce. A první třída ekonomie, jsem laický ekonom, je, že mzdy musí stoupat s nějakou produktivitou práce. Když se řekne ano, stoupnou platy lékařů, když budou nemocnice nějak racionálně šetřit, tak bychom se nějak na růst dostali. Když si ale řekněme jenom, že se zvednou platy lékařů, tak se logicky ty nůžky musí rozevřít," konstatoval dále Šmucler.

Podle něj se sice nemocnice snaží ušetřit, ale úspory jsou minimální. „Nedá se říci, že nemocnice nešetří. Třeba u nás se malinko sníží objem péče, bude se o malinko méně léčit. Čili nedá se říci, že šetření v nemocnicích nenastává, ale není tak velké, aby se mohly ty platy dále zvyšovat," uvedl ParlamentnímListům.cz podnikatel.

Heger nelhal, jen nevěděl

To, že příští rok nemusí být na platy lékařů, není podle Šmuclera vina či lež ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). „Tam je totiž jednoduchá odpověď v tom, že když pan ministr zdravotnictví sliboval růst, tak nevěděl, že se bude zvyšovat DPH, v tom od něj nebyl žádný podvod. Teď je otázka, zda to pan ministr nějak vymyslí, protože lékařské odbory jsou velmi silné," vysvětlil Šmucler.

Podle něj ale řešení problému - kde vzít na platy - není tak snadné. „Rychlé řešení si neumím představit jinak, než že se nemocnice dostanou zpět do toho, že mzdy se odvíjejí od produktivity práce v nemocnicích. A nemocnice se musí dostat z tabulkových platů do normálního podnikatelského prostředí, kdy budou všichni závislí na ekonomickém výsledku," je přesvědčený Šmucler.

Lékařům je fuk, jestli nemocnice prodělává

„To je jediná šance. Takhle je vlastně lékařům jedno, jestli nemocnice vydělává, nebo prodělává. Dneska jsme v situaci, kdy ty platy jsou víceméně nařízené a jestli nemocnice má prodělek, je pro lékaře vlastně nepodstatný údaj. A nemocnice samozřejmě jsou o lékařích. Budova může být hezká, nebo špatná, ale nemocnice je taková, jaký je v ní lékař. Ale bohužel není žádný systém, který by oceňoval lepšího nebo horšího lékaře," posteskl si.

Je tu prý snaha odborů prostřednictvím tabulek tlačit na to, že všichni lékaři budou brát stejně. „Lékaři, kteří jsou třeba docenti jako já, budou mít stejný plat, jestli chodí do práce, nebo nechodí. Jestli operují dvacet pacientů nebo jednoho týdně je vlastně fuk. Jak už jsem řekl, plat rovná se produktivita práce. To už pochopili úplně všichni kromě zdravotnictví v Čechách. Já chápu, že někdo řekne, že lékař nemůže ovlivnit hospodářský výsledek, ale já můžu říct, neovlivní ho zcela, ale ovlivní ho velmi podstatně," prohlásil Roman Šmucler.

A taky tu máme možnou krizi

Navíc podle Šmuclera v tuto chvíli má Česká republika před sebou dost možná hospodářskou krizi. „Je otázka, jestli bude hospodářská krize, zda nebude nutné mluvit o snižování platů, protože musíme žít z nějaké reality. A jestli měly pojišťovny v pojistných plánech, že bude hospodářský růst, tak je otázka, jestli se na to můžeme spolehnout. To tuhle chvíli neví nikdo," uzavřel pro ParlamentníListy.cz.

Související: Zlé časy se blíží. Německo padá, v Česku bude špatně


Čtěte také:


 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ondřej Vaněk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

11:45 Střídání času na dalších pět let? Vláda rozhodne v pondělí

Babišův kabinet bude v pondělí rozhodovat o termínech střídání času v dalších pěti letech. Schvalova…