Jedním z nich je podle Vrány snaha o zrušení exekutorských zápisů, které zrychlují proces vymáhání pohledávek a odbřemeňují soudy o tisíce případů nalézacího řízení. Zásadní je prý i návrh na slučování exekucí proti témuž povinnému a z něho plynoucí ohrožení ochrany osobních údajů dlužníků i věřitelů.
To je situace, kdy člověk, který se chce vzít nějaký úvěr či půjčku, rovnou podepisuje exekutorský zápis. Ten pak zkrátí dobu vymáhání, která by bez něj znamenala to, že by věřitel při nesplácení dluhu nejprve musel podat žalobu na soud, ten by rozhodl o exekuci a pak by teprve mohlo dojít k jejímu vymáhání. Takto vše probíhá bez soudů - což ovšem s sebou nese značná rizika - a dlužno dodat, že hlavně pro dlužníky.
Čtěte také:
I proto se možná návrh novely nelíbí exekutorům. „Změny, které by se schválením této úpravy exekučního řádu mohly vejít v platnost, by výrazně pocítili nejen exekutoři, ale i věřitelé a dlužníci, pro které by mohla být orientace v exekučním řízení za nového uspořádání extrémně složitá," řekl ParlamentnímListům.cz David Tala z Exekutorského úřadu Přerov. Podle něj je velmi pravděpodobné, že navýšením úkonů při zachování stejného exekučního tarifu by došlo i k oslabení vymahatelnosti a možné destabilizaci systému.
SLEDUJEME téma EXEKUCE

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ahe, olb