Jan Petránek se důrazně zastal Miloše Zemana ve věci cesty do Moskvy. A upozornil: Pořád si u nás málo všímáme, že...

12.05.2015 14:50

Pokud se Zemanovi vyčítá, že mluvil při nedávné návštěvě Ruska i za EU, kdo mu to může zakázat? Evropská unie přece nemá jednotnou zahraniční politiku. To jsou slova zkušeného novinářského gurua Jana Petránka k tomu, co aktuálně opět hýbe v souvislosti s prezidentem (nejen) politickou scénou. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly detailněji.

Jan Petránek se důrazně zastal Miloše Zemana ve věci cesty do Moskvy. A upozornil: Pořád si u nás málo všímáme, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Petránek

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Karla Schwarzenberga (z 5.5.) + (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Daniela Kroupy, Marka Ženíška (z 8.5.) + (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), senátora Zdeňka Papouška (z 8.5.) + (20.4.)Marka Bendy, polské velvyslankyně Grazyny Bernatowicz, Jiřího Menzela, Tomáše Pojara, Michaela Kocába (z 25.4.)(z 25.2.) (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Daniela Korteho, Rudolfa Baránka, Libora Roučka, Michaela Romancova (z 20.4.) + (ze 7.1.) (+ z 20.8.),  Zdeny Mašínové (z 15.4.) + (z 27.3.) ,  Jiřího Zlatušky (z 18.4.) + (z 8.4.)(+ z 21.2.) , Miroslavy Němcové (z 15.4.) + (z 26.3.), Jaroslava Hutky (z 18.4.) + (ze 31.3.) Alexeje Kelina, Antona Litvina, Martina C. Putny, Alexandra Vondry, Pavla Teličky, Jany Černochové (z 11.4.), Jana Bartoška (z 12.4.) , Vladimíra Hučína, Romana Jocha (ze 7.4.) (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30.3.)+ (z 21.3.), Pavlíny Filipovské, Pavla Svobody, gen. Jiřího Šedivého, Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1)Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka Laudáta, Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana, Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty,Tomáše PeszyńskéhoMartina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje ZubovaKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

Prezident Miloš Zeman navštívil Rusko při příležitosti oslav konce druhé světové války. I když jeho cesta vyvolávala již dlouho před tím, než k ní došlo, řadu obav a útoků, zda je či není vhodná, nakonec se uskutečnila. Přesto nechuť neodezněla ani po návratu hlavy státu – naopak. Nejen politici se nechávají slyšet s výtkami za některé Zemanovy počiny a výroky.

Anketa

Vadila vám Zemanova cesta do Moskvy?

9%
91%
hlasovalo: 11996 lidí

Aktuálně je prezidentovi vytýkáno hlavně to, že při jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem (při rozhovoru v ruském rádiu) uvedl, že EU by ještě letos mohla zrušit protiruské sankce vyhlášené kvůli anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga to znepokojilo natolik, že se s písemnou stížností obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku. Chce po něm jasné stanovisko k tomu, že za zahraniční politiku má být zodpovědná výhradně vláda, nikoli prezident. Je na místě znepokojení. A může být za určitých okolností – ať se nám to líbí, či nikoli – to, co předeslal Zeman – v brzku pravdou?

Zemana baví 'píchat' do vosích hnízd – a to nejen v Česku

„V Česku spolu se svobodou slova platí samozřejmě i svoboda názorů. Proto beru výroky prezidenta i jeho kritiků jenom jako debatu, která nic nezmění. Miloš Zeman má hluboko pod kůží fakt, že byl zvolen všelidově a že ústava mu dopřává vlastně absolutní názorovou nezávislost. Protože je dnešní svět rozdírán spoustou problémů, glosuje současnou situaci mnoho jazyků, včetně prezidentských. Prezident Zeman to dělá s chutí. Myslím si, že se tím i dost baví. I proto, že to má často podobu strefování se prakem do vosích hnízd – a to nejen v Česku,“ reagoval na výše položené otázky ParlamentníchListů.cz zkušený novinář a komentátor Jan Petránek.

Jak připomněl, tak tomu bylo také nedávno v New Yorku na židovském kongresu, stejně jako nyní v Moskvě 9. května. „Pokud se Zemanovi vyčítá, že tam mluvil i za EU, kdo mu to ale může zakázat? Evropská unie nemá jednotnou zahraniční politiku, vždyť, když se jedná v Minsku o vnitroukrajinské válce, za Evropu tam mluví Angela Merkelová a Francois Hollande. I když oficiálně v čele EU jsou jiní lidé. A Spojené státy, které se nejvíc angažují v usměrňování Kyjeva ve vztahu k Moskvě, Doněcku a Luhansku, tam nemají ani Kerryho, natož Baracka Obamu,“ naznačil Petránek.

Přiznal pak dál, že však souhlasí s řadou amerických komentátorů (viz třeba National Interest), že v Moskvě šlo 9. května o mnoho víc než jen přehlídku. „Je to ‚jen‘ zjevný důkaz, že rozšíření NATO až k ruským hranicím přimělo i Čínu ke sblížení s Ruskem. Kdosi to oglosoval, že už je málo šancí na to, že bychom mohli mít Evropu od Lisabonu k Vladivostoku. Zato se rodí asijský gigant od Šanghaje po Petrohrad. A toho si pořád u nás málo všímáme,“ konstatoval zkušený komentátor dále pro ParlamentníListy.cz.

Noční vlci a americký konvoj jako téma pro první stránky novin?

Na místě je pak zcela jistě i otázka na to, jak pohlížet na značně mediálně propíranou jízdu moskevských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci. I v tomto ohledu se totiž jak názory občanů, tak politiků značně odlišovaly a byly důvodem mnoha sporů. Třeba i proto, že byly srovnávány s průjezdem amerického vojenského konvoje. Je podle Jana Petránka mediální pozornost a prostor tomu věnovaný skutečně na místě?  

„Průjezd amerických jednotek i průjezd motorkářů byly jen málo významnou propagandistickou atrakcí. Nic víc,“ má dle svého vyjádření jasno dlouholetý zpravodaj a komentátor.

Otázkou tak zůstává, proč se přesto spory kolem obou akcí dostávaly na přední stránky novin.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní oznámení na Bakalu se Sobotkou zcela mění zažité pořádky. Mnoho lidí teď bude mít co vysvětlovat. Erik Best dává konkrétní jména

16:14 Trestní oznámení na Bakalu se Sobotkou zcela mění zažité pořádky. Mnoho lidí teď bude mít co vysvětlovat. Erik Best dává konkrétní jména

Bakalovi novináři mají jedinečnou příležitost dokázat, jak jsou nezávislí na svém majiteli, jak čast…