Jan Petránek se důrazně zastal Miloše Zemana ve věci cesty do Moskvy. A upozornil: Pořád si u nás málo všímáme, že...

12.05.2015 14:50

Pokud se Zemanovi vyčítá, že mluvil při nedávné návštěvě Ruska i za EU, kdo mu to může zakázat? Evropská unie přece nemá jednotnou zahraniční politiku. To jsou slova zkušeného novinářského gurua Jana Petránka k tomu, co aktuálně opět hýbe v souvislosti s prezidentem (nejen) politickou scénou. ParlamentníListy.cz se proto zeptaly detailněji.

Jan Petránek se důrazně zastal Miloše Zemana ve věci cesty do Moskvy. A upozornil: Pořád si u nás málo všímáme, že...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Petránek

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Karla Schwarzenberga (z 5.5.) + (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Daniela Kroupy, Marka Ženíška (z 8.5.) + (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), senátora Zdeňka Papouška (z 8.5.) + (20.4.)Marka Bendy, polské velvyslankyně Grazyny Bernatowicz, Jiřího Menzela, Tomáše Pojara, Michaela Kocába (z 25.4.)(z 25.2.) (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Daniela Korteho, Rudolfa Baránka, Libora Roučka, Michaela Romancova (z 20.4.) + (ze 7.1.) (+ z 20.8.),  Zdeny Mašínové (z 15.4.) + (z 27.3.) ,  Jiřího Zlatušky (z 18.4.) + (z 8.4.)(+ z 21.2.) , Miroslavy Němcové (z 15.4.) + (z 26.3.), Jaroslava Hutky (z 18.4.) + (ze 31.3.) Alexeje Kelina, Antona Litvina, Martina C. Putny, Alexandra Vondry, Pavla Teličky, Jany Černochové (z 11.4.), Jana Bartoška (z 12.4.) , Vladimíra Hučína, Romana Jocha (ze 7.4.) (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.),  Mariusze Jurosze, Karla Hvížďaly, Václava Vydry, Milana Uhdeho, Pavla Šafra (z 30.3.)+ (z 21.3.), Pavlíny Filipovské, Pavla Svobody, gen. Jiřího Šedivého, Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1)Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka Laudáta, Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana, Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaJakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty,Tomáše PeszyńskéhoMartina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) ,Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje ZubovaKarla Janečka, Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

Prezident Miloš Zeman navštívil Rusko při příležitosti oslav konce druhé světové války. I když jeho cesta vyvolávala již dlouho před tím, než k ní došlo, řadu obav a útoků, zda je či není vhodná, nakonec se uskutečnila. Přesto nechuť neodezněla ani po návratu hlavy státu – naopak. Nejen politici se nechávají slyšet s výtkami za některé Zemanovy počiny a výroky.

Anketa

Vadila vám Zemanova cesta do Moskvy?

9%
91%
hlasovalo: 12013 lidí

Aktuálně je prezidentovi vytýkáno hlavně to, že při jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem (při rozhovoru v ruském rádiu) uvedl, že EU by ještě letos mohla zrušit protiruské sankce vyhlášené kvůli anexi Krymu a podpoře separatistů na východě Ukrajiny. Předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga to znepokojilo natolik, že se s písemnou stížností obrátil na premiéra Bohuslava Sobotku. Chce po něm jasné stanovisko k tomu, že za zahraniční politiku má být zodpovědná výhradně vláda, nikoli prezident. Je na místě znepokojení. A může být za určitých okolností – ať se nám to líbí, či nikoli – to, co předeslal Zeman – v brzku pravdou?

Zemana baví 'píchat' do vosích hnízd – a to nejen v Česku

„V Česku spolu se svobodou slova platí samozřejmě i svoboda názorů. Proto beru výroky prezidenta i jeho kritiků jenom jako debatu, která nic nezmění. Miloš Zeman má hluboko pod kůží fakt, že byl zvolen všelidově a že ústava mu dopřává vlastně absolutní názorovou nezávislost. Protože je dnešní svět rozdírán spoustou problémů, glosuje současnou situaci mnoho jazyků, včetně prezidentských. Prezident Zeman to dělá s chutí. Myslím si, že se tím i dost baví. I proto, že to má často podobu strefování se prakem do vosích hnízd – a to nejen v Česku,“ reagoval na výše položené otázky ParlamentníchListů.cz zkušený novinář a komentátor Jan Petránek.

Jak připomněl, tak tomu bylo také nedávno v New Yorku na židovském kongresu, stejně jako nyní v Moskvě 9. května. „Pokud se Zemanovi vyčítá, že tam mluvil i za EU, kdo mu to ale může zakázat? Evropská unie nemá jednotnou zahraniční politiku, vždyť, když se jedná v Minsku o vnitroukrajinské válce, za Evropu tam mluví Angela Merkelová a Francois Hollande. I když oficiálně v čele EU jsou jiní lidé. A Spojené státy, které se nejvíc angažují v usměrňování Kyjeva ve vztahu k Moskvě, Doněcku a Luhansku, tam nemají ani Kerryho, natož Baracka Obamu,“ naznačil Petránek.

Přiznal pak dál, že však souhlasí s řadou amerických komentátorů (viz třeba National Interest), že v Moskvě šlo 9. května o mnoho víc než jen přehlídku. „Je to ‚jen‘ zjevný důkaz, že rozšíření NATO až k ruským hranicím přimělo i Čínu ke sblížení s Ruskem. Kdosi to oglosoval, že už je málo šancí na to, že bychom mohli mít Evropu od Lisabonu k Vladivostoku. Zato se rodí asijský gigant od Šanghaje po Petrohrad. A toho si pořád u nás málo všímáme,“ konstatoval zkušený komentátor dále pro ParlamentníListy.cz.

Noční vlci a americký konvoj jako téma pro první stránky novin?

Na místě je pak zcela jistě i otázka na to, jak pohlížet na značně mediálně propíranou jízdu moskevských motorkářů, kteří si říkají Noční vlci. I v tomto ohledu se totiž jak názory občanů, tak politiků značně odlišovaly a byly důvodem mnoha sporů. Třeba i proto, že byly srovnávány s průjezdem amerického vojenského konvoje. Je podle Jana Petránka mediální pozornost a prostor tomu věnovaný skutečně na místě?  

„Průjezd amerických jednotek i průjezd motorkářů byly jen málo významnou propagandistickou atrakcí. Nic víc,“ má dle svého vyjádření jasno dlouholetý zpravodaj a komentátor.

Otázkou tak zůstává, proč se přesto spory kolem obou akcí dostávaly na přední stránky novin.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Alena Hechtová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Ruský vpád na Ukrajinu? Bojím se jiné věci. ČT, poslouchej

18:27 Profesor Krejčí: Ruský vpád na Ukrajinu? Bojím se jiné věci. ČT, poslouchej

Ruský vpád na Ukrajinu podle politologa Oskara Krejčího nehrozí. „Co by si Rusko počalo s Ukrajinou,…