Pojem mezigenerační solidarita není něco, co osloví každého, a ne každý si její význam uvědomuje. I proto bývá starší generace částí mladé populace vnímána jako přítěž. „Vztahové nůžky mezi starší a mladou generací se rozvírají. Navíc je znát u mladé generace vzrůstající agresivita vůči starším, které považují div ne za příživníky," uvádí pro ParlamentníListy.cz poslankyně ČSSD Milada Emmerová.
Podle bývalé ministryně zdravotnictví je to dané i tím, že mladí lidé nyní málokdy vyrůstají s prarodiči, protože ti jsou ještě dnes často zaměstnaní, aby mohli pomáhat mladým. „Porozumění a laskavý vztah ke starším se vytváří právě při blízké komunikaci s prarodiči," upozorňuje Emmerová.
Sami senioři si myslí, že jsou přítěží
Navíc jsou mladí dnes odchovaní převážně internetem, agresivitou současných médií a filmů,v nichž jsou přesvědčováni, že jen mladí a silní mají právo na přežití. „Ale vůbec si neuvědomují, že čas běží velmi rychle a oni se dostanou do stejné role, jako ti, které dnes odmítají. „Čas je neúprosný," dodává poslankyně.
Profesorka Helena Haškovcová z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy je přesvědčena, že ke zhoršujícím se vztahům mezi generacemi přispívají i média. „Televize nedělá nic jiného, než že na nás chrlí, že stát nemá na důchody. Proto si i senioři myslí, že jsou pro společnost přítěží," říká pro ParlamentníListy.cz filosofka a profesorka lékařské etiky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.