Vzpomínky na dělení armády. Česko se brzy zbavilo sovětské techniky

30.12.2012 21:28

K roku 1993 skončila nejen ČSFR, ale také československá armáda. Oba nově vzniklé státy se tak musely vypořádat s tím, jak bude vypadat jejich obrana. Na tuto událost vzpomíná server iHNed.cz.

Vzpomínky na dělení armády. Česko se brzy zbavilo sovětské techniky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vrtulník Mi-171.

Česká a Slovenská Federativní republika totiž skončila 31. prosince 1992, tedy téměř před dvaceti lety – a stejně tak i společná armáda. Spory mezi novými státy se často týkaly nejen nároků na finanční kompenzace pro Slováky, ale i materiálů zpravodajců.

"Z české strany zaznívaly také nároky, že by se měl majetek dělit v poměru 2,5 až 3:1, z té slovenské vzešly návrhy na kompenzaci toho, co bylo investováno v západní části bývalých vojenských okruhů," uvedl pro server ředitel slovenského Vojenského historického ústavu Miloslav Čaplovič.

Rada obrany státu v září 1992 rozhodla, ať se movitý majetek ozbrojených sil rozdělí v poměru 2:1. V roce 1993 tak měla česká armáda 117.838 vojáků, 957 bojových tanků, 1367 obrněných vozidel a další stroje.

Například ale co se týkalo letectva, to se sice dělilo také podle poměru 2:1, ovšem stíhačky Mig-29 se dělily půl napůl. Letadla Mig-23 pak zůstala jen v Česku. O pár let později ale byly české Migy stejně vyměněny za polské vrtulníky Sokol.

Stěhování materiálu začalo hned v říjnu 1992. Pokračovalo ale ještě i během následujícího roku. Česko po zmíněné výměně s Polskem začalo nakupovat západní stroje. Místo sovětských strojů si stát pronajal švédské gripeny a podobně se naložilo i se zbytkem sovětské techniky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Jak chcete z Bruselu zajistit naši potravinovou soběstačnost?

Podle mě je to klišé a nemůžeme být potravinově úplně soběstační, obzvlášť dnes, kdy je dost nevyzpytatelné počasí. A i kdybychom soběstační byly, nebude nás to stát mnohem více než potraviny z dovozu? Podpora českých potravin je sice hezká věc, ale zas né každý na to má rozpočet. Stačí se podívat n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…