Antl ze Senátu: Senátoři patří mezi řádné občany. Měl by o nich rozhodnout jen soud

26.4.2012 3:35 odp.

Zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců začali právě projednávat senátoři. Návrh novely ústavního zákona má velkou šanci na schválení. Zpravodaj Miroslav Antl (BEZPP) ostatně již na začátku debaty k zákonu podotkl: „Měl jsem před chvílí rozhovor pro Českou televizi, kde se mne ptali, jak Senát o imunitě rozhodne. Já jsem jen říkal, že snad ano, neboť senátoři patří mezi řádné občany a tak vědí, že by měl o nich rozhodnout nezávislý soud.“

Antl ze Senátu: Senátoři patří mezi řádné občany. Měl by o nich rozhodnout jen soud
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senát

Ústavní novelu, podle níž by poslanci, senátoři a ústavní soudci měli imunitu jen po dobu svého mandátu, by horní komora měla schválit. Podobný krok v rámci zavedení přímé volby prezidenta provedla i v případě budoucí hlavy státu. Normu o zrušení imunity v horní parlamentní komoře představila za komoru dolní dnes již bývalá místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV) jako jeden z navrhovatelů zákona.

Novela patří mezi jednu z nejvýznamnějších změn ústavy a podpořila ji senátní ústavní komise. Mimo jiného proto, že imunitu jen na dobu svého funkčního období bude mít také prezident republiky. Členům komise se naopak nelíbilo, že novela neřeší například zánik mandátu pravomocně odsouzeného zákonodárce za úmyslný trestný čin, upozornil dnes Český rozhlas. Přesto je pravděpodobné, že horní komorou návrh novely projde stejně hladce jako ve sněmově, kde pro něj hlasovali poslanci koalice i opozice. 

„Téměř šedesát let jsem žádnou imunitu nepotřebovala,“ poznamenala dnes ve svém proslovu místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD)  „Jsem ráda, že se po těch letech našla parlamentní většina a imunita pro nás bude fungovat jako jinde ve světě. Věřím tak, že imunita bude zrušena,“ dodala Gajdůšková.

„Není žádný důvod pro to, aby byla doživotní imunita. Imunita má sloužit ochraně parlamentu jako instituce a nikoli jako privilegium jednotlivých poslanců nebo senátorů,“ řekl dnes ráno pro Český rozhlas senátor ČSSD Jiří Dienstbier. 

Pro změnu Ústavy bude hlasovat také senátorka z TOP 09 – Starostové, Soňa Paukertová. „Když jsme omezili imunitu přímo volenému prezidentovi, tak není možné, aby zákonodárci a soudci Ústavního soudu měli větší rozsah imunity, než má prezident republiky,“  uvedla před projednáváním normy Paukertová. 

Kubera: Nepovažuji to hodné mého hlasu

„Jsem na rozpacích, když stále slyším pojem doživotní imunita. Žádná doživotní imunita nebyla. Je to takový velký klam. Podle současného stavu je imunita taková, že pokud příslušná komora zákonodárce nevydá, tento čin už je ukončen. Žádná jiná imunita není,“ řekl ale rozhlasu dopoledne překvapivě předseda mandátového a imunitního výboru, senátor ODS Jaroslav Kubera.  „Já tuto novelu nepovažuji hodnou mého hlasu,“ dodal pak Kubera za debatním pultíkem přímo v senátním jednacím sále.

„Před časem jsme předložili jiný návrh, který imunitu rušil úplně. Byla tam pouze imunita na projevy ve sněmovně, což je správné. Tento návrh ale neprošel,“ vysvětlil Kubera s tím, že pro novelu ústavního zákona ruku nezvedne a dál trvá na návrhu, který předložil se senátorem Pospíšilem. 

Čunek se rozhovořil o justiční mafii a své kauze

Senátor Jiří Čunek (KDU – ČSL) si pak ve své řeči přihrál polívčičku, když barvitě znovu senátorům líčil pozadí své někdejší kauzy, v níž ho jeho bývalá sekretářka Marcela Urbanová obvinila z toho, že vzal úplatek od realitní kanceláře. Jenže žalobci tehdy dospěli k tomu, že žádná korupce nebyla a že Urbanová si musela vše vymyslet.

Celou věc Čunek připomněl proto, že má spojitost s někdejší nejvyšší žalobkyní Renátou Veseckou a s ní spojovaným případem justiční mafie. To vše pak koliduje s tím, že ve středu senátoři nezvolili právníka Zdeňka Koudelku ústavním soudcem.

„Pan senátor, zpravodaj Miroslav Antl, tady správně podotkl, že bychom měli nechat všechno na nezávislém soudu,“ řekl Čunek mimo jiné a nastínil tak, jaký vztah má k právě projednávané normě.

Ústavní novela počítá s tím, že zákonodárci budou chráněni jen po dobu svého mandátu. Poté s nimi bude moci policie zahájit trestní řízení. Stejná pravidla se budou vztahovat i na ústavní soudce. 

Pokud senátoři návrh odsouhlasí, doživotní imunita skončí. Prezident republiky už novelu vetovat nemůže.

{relatedarticles title="Psali jsme:" tag="imunita" count=&

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

13:44 Energetický regulační úřad: Startují registrace energetických zprostředkovatelů

Se začátkem prázdnin byla zahájena registrace energetických zprostředkovatelů. Jejich podnikání se t…