Generál Randák odhaduje, jak dopadne Petr Nečas. Ale také útočí na Zemana

09.07.2013 6:51

ROZHOVOR Premiér, nepremiér, pokud něco provedl, má být souzen, říká bývalý šéf tajné služby, generál Karel Randák, k žádosti policie o vydání premiéra v demisi Petra Nečase. A doufá, že politici nebudou pokračovat ve stejném stylu politiky, jaký praktikovali dosud.

Generál Randák odhaduje, jak dopadne Petr Nečas. Ale také útočí na Zemana
Foto: red
Popisek: Karel Randák má v Nadačním fondu proti korupci na starosti vyšetřování
reklama

„Kdyby pokračovali ve stejném duchu po tom, co se teď děje, vnímal bych to jako absolutní pohrdání normálními lidmi. Pak by opravdu zasloužili odtamtud vypráskat bičem,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál Randák. Ale nadšený není ani z podoby nové vlády. „Není to o nic lepší,“ říká.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan požádal o vydání premiéra v demisi Petra Nečase, nebude to zvláštní precedens, pokud Poslanecká sněmovna vydá předsedu vlády k policejnímu stíhání?

Jeden kolega z Fondu proti korupci říká hezkou větu, že nejhorší je, když se zvyk stane pravidlem, když si lidé na něco zvyknou a začnou to brát jako samozřejmost, k jaké musí nebo nemusí docházet pravidelně. Pokud tady dosud nebyl zvyk požádat o vydání premiéra, tak to neznamená, že je to věc nějak mimořádná. Není.

Premiér je člověk jako každý jiný, po dobu svého poslaneckého mandátu má nějakou imunitu, a když policie má vůči němu nějaké důkazy nebo indicie, že mohlo dojít k nějakému trestnému činu, požádá o jeho vydání. Já v tom žádný nebezpečný precedens nevidím, nakonec jsou státy i v Evropě, Slovinsko, Itálie, kde byli premiéři odsouzeni. Nemusíme chodit daleko, v Izraeli soudili jak prezidenta, tak premiéra.

Ale většinou šlo o nějaké zjevné kriminální činy, znásilnění, pohlavní zneužití, přijetí úplatku, tady šlo o politické dohody v rámci jedné politické strany.

Korupce není nic politického, jen se v tomto případě týká politiky.

Ale v politice se takové kšeftíky něco za něco přece běžně odehrávají. Hodně se diskutuje, jestli přidělení trafik je jen nemorální a neetické, nebo jde skutečně o trestný čin korupce. Co si o tom myslíte?

Stoprocentně se takové věci dějí. Ale to je to, o čem jsem na začátku mluvil. Jestli u nás je zvyk politické handly takového typu nebrat jako kriminální čin, ještě neznamená, že to není kriminální čin. Záleží na právním posouzení. Když je státní zástupce a pak soud posoudí jako kriminální čin, pak je to, málo platné, kriminální čin.

Ale nestojí takový případ na vodě? Určitě neexistuje žádná podepsaná dohoda, že když se poslanci ODS vzdají mandátu, dostanou za odměnu posty v dozorčí nebo správní radě toho či onoho státního podniku. Je šance, že soud přidělování trafik bude posuzovat stejně jako státní zástupce a policie?

Samozřejmě že ano. Nikdo totiž nevíme, jaké důkazy policie má. Je jasné, že nebude žádná podepsaná smlouva mezi Šnajdrem a Nečasem nebo mezi Tluchořem a Nečasem. Ale nikdo kupříkladu neví, co je na odposleších, které policie nahrávala. A pokud jsou odposlechy nasazeny legálně, podle zákona, jsou soudem brány jako důkaz. A odposlechy nikdo z veřejnosti neslyšel, nevíme, co na nich je, nevíme, co má státní zástupce v ruce. Já bych byl opatrný.

Když si ale představím, kolik podobných i mnohem horších věcí se v politice odehrálo…

Ale nebyly na to důkazy. Tady důkazy zřejmě jsou. Připomíná mi to případ bývalých radních na magistrátu kolem exprimátora Bohuslava Svobody, kteří jsou souzeni v kauze Opencard, přitom je to prkotina proti tomu, co udělali v minulosti jejich předchůdci kolem exprimátora Pavla Béma, a ti souzeni nejsou. Takže říkat, že v minulosti se děly v politice daleko větší „prasárny“, je samozřejmě možné. Ale záleží na tom, jestli na to existují nějaké důkazy. Pak je třeba to soudit.

Když byly snahy soudit exprezidenta Václava Klause za velezradu, divím se, že nikdo nevytáhl na Miloše Zemana kauzu Bamberg (šlo o spekulace, že tehdejší předseda ČSSD Miloš Zeman v roce 1995 nabídnul skupině švýcarských podnikatelů místa v budoucí vládě za finanční podporu ve volbách . Zeman řekl, že s podnikateli vyrazil dveře, pozn. red). Tam se tehdy zřejmě skutečně obchodovalo s budoucími posty ve velkém stylu. BIS k tomu nepochybně nějaké materiály má.

Myslíte si, že Poslanecká sněmovna Petra Nečase k policejnímu stíhání vydá?

Já předpokládám, že Petr Nečas nebude vydaný. Myslím si, že se žádost policie o vydání pana premiéra setká s odporem Poslanecké sněmovny. A právě proto, že většina poslanců zaujme postoj, že přece není možné, aby premiér téhle země byl souzen. Ale ten postoj je eticky, morálně i jinak špatný. Premiér, nepremiér, pokud něco provedl, má být souzen.

Nebude ale skutečný důvod, proč budou poslanci možná váhat s vydáním premiéra, spíš ten, že stejné věci, za jaké má být Petr Nečas stíhán, dělají všechny strany?

Ten nezveřejněný důvod bude ten, že ho nevydáme, protože jednou by to mohlo přijít na nás.

Ale i když Petra Nečase sněmovna nevydá, za pár měsíců může být premiér stejně stíhán. Nejpozději v květnu příštího roku se dozvíme, co vlastně má policie v ruce.

Já jsem přesvědčen, že se to dozvíme mnohem dřív než za tři čtvrtě roku.

Myslíte, jestli si sněmovní mandátový a imunitní výbor vyžádá vyšetřovací spis?

To pak bude venku hned.  

Poslanci si stěžují, že žádost o vydání má třiadvacet stran, že nejde o úplný spis. Asi budou chtít dostat od policie všechny dostupné informace.

Jestli žádost policie o vydání premiéra k trestnímu stíhání má dvacet tři stran, tak si myslím, že popis toho skutku i naznačení důkazů budou dost podrobné.

Myslíte, že když tedy bude mandátní a imunitní výbor žádat o celý spis, je to spíš zdržovací taktika než nutnost mít dost informací k rozhodnutí, zda vydání premiéra výbor doporučí nebo ne?

Přesně.

Teď jsou parlamentní prázdniny, i když se poslanci stejně budou scházet na mimořádných schůzích k předčasným volbám a hlasování o důvěře vládě. Ale o vydání premiéra se má rozhodnout až na řádné schůzi sněmovny 17. září. Neměli by se k tak vážné věci sejít poslanci také na mimořádném zasedání?

Určitě. Na jednu stranu je premiér jako každý jiný člověk. Na druhou stranu, když policie žádá o vydání premiéra v demisi, tak k tomu určitě má důvod. A k něčemu takovému by se měl sejít mandátový a imunitní výbor promptně.

Mandátový a imunitní výbor se k tomu sejde už v červenci, předpokládá se, že nejméně dvakrát, než rozhodne, zda sněmovně doporučí vydání. Ale plénum sněmovny by mělo hlasovat až 17. září.

Podle mne je to trochu zdržovací taktika, která by se nemusela sněmovně vyplatit. Třeba nebude 17. září vůbec žádná sněmovna, nebo pánbůh ví, jaká sněmovna bude. Těžko říci, třeba o tom budou rozhodovat úplně jiní lidé.

Myslíte si, že politici na takovéto praktiky, politické handly, budou v budoucnu opatrnější? Teď třeba bude premiér Jiří Rusnok hledat v Poslanecké sněmovně podporu pro svou vládu, dá si větší pozor na to, co za to bude nabízet?

Já doufám, že ano, protože to by politici museli být úplní blázni, kdyby po tom, co se teď děje, pokračovali ve stejném stylu politiky, který praktikovali dosud. Za prvé vidí, že policie se nezastaví před nějakým jménem nebo funkcí, ale za druhé by to bylo absolutní pohrdání voliči, když někdo uzná, že to byl trestný čin. Kdyby politici, kteří tam jsou, nebo kteří do politiky vstupují, viz nová vláda, pokračovali ve stejném duchu, vnímal bych to jako absolutní pohrdání normálními lidmi.

Nedopouštěli by se tak vlastně vědomě trestného činu?

Přesně tak. To by opravdu pak zasloužili odtamtud vypráskat bičem. To bych neviděl jinak.

Hranice mezi politickou dohodou a možnou korupcí je tak tenká. Jaký je rozdíl mezi tím, za co je stíhán Petr Nečas, a tím, když jsou teď jmenováni za odměnu do vlády lidé, kteří sponzorovali nebo podporovali Miloše Zemana?

To je příšerné. Není to o nic lepší. Je jasné, že prezident neudělal nic protizákonného, když jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka, využil plně svých ústavních pravomocí, i když to tady nebylo zvykem. Jiná věc je, jací lidé se ve vládě ocitají. To je ovšem tragédie.

Vy jste šéfoval tajné službě. Nevidíte nějaké nebezpečí, když řada kandidátů na ministry je spjata s lobbistickými skupinami nebo byznysem a budou se do tohoto prostředí opět vracet? Neovlivní to jejich kroky v čele ministerstev?

Myslím, že to není bezpečnostní riziko pro stát, jak někdo naznačuje, že to tu převezmou Rusové, protože jsou kolem Miloše Zemana jako poradci lidé, kteří jsou propojeni třeba s Lukoilem. Ale to, že se do vlády dostávají lidé, kteří se snaží prosazovat určité skupiny, oni se tím ani netají, samozřejmě riziko je. Ale je to stejné riziko jako Janoušek, Rittig a podobní.

Jste přesvědčen, že policie bude skutečně měřit všem stejně?

Tohle říká hodně lidí, ale já bych nebyl tak paranoidní. Navíc ta vláda tam ještě není, ještě nezískala důvěru, ještě nevládne.

Může vládnout i bez důvěry…

Ale ne donekonečna.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

22:30 ÚZSVM získal dědictví v hodnotě 1,16 milionu korun

Pracovníci ÚZSVM v Jindřichově Hradci úspěšně vyřešili pozůstalost po ženě z Jindřichohradecka.