Naivita, lenost, povrchnost, výmluvy... Protikorupčníci spílají nevoličům

21.10.2012 19:19

Jejich výsledky mne optimismem nenaplnily, přiznává po definitivním uzavření podzimního volebního klání prezidentský kandidát Karel Randák. Není sám. Nadšením neoplývají ani ostatní aktivisté v oblasti protikorupčního boje. Byť je zvolení Libora Michálka do Senátu v Praze 2 těší, změna v chování českého voliče prý opět nenastala.

Naivita, lenost, povrchnost, výmluvy... Protikorupčníci spílají nevoličům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební komise
reklama

Často od nich zaznívají slova o potřebě změnit poměry a omezit špatné chování politiků jasným voličským vzkazem, kroužkováním, pečlivým výběrem kandidátů a podobně. Stejně jako jiní odborníci hovoří o vysoké míře rozhněvanosti občanů nad současným stavem věcí a nejistotě, jak současná frustrace Čechů z politického vývoje skončí. Lidé, kteří se angažovali v boji proti korupci, výsledky letošních voleb nadšeni nejsou.

„Libor Michálek a Eliška Wagnerová měli to obrovské štěstí, že jsou mezi lidmi dobře známí. Bohužel, lidé přinejmenším stejně kvalitní se do Senátu nedostali,“ říká pro ParlamentníListy.cz spolupracovník Nadačního fondu proti korupci Karel Randák. Má prý na mysli hlavně ostravskou kandidaturu novinářky Jany Lorencové. V její cestě do Senátu se jí snažil pomoci, přijel ji dokonce osobně podpořit do jejího volebního obvodu. „Bohužel jsem byl nepříjemně překvapen tím, co jsem na jejím mítinku viděl. Byl to naprostý nezájem lidí, co pro ně Jana Lorencová udělala,“ konstatuje Randák.

Neuspěla i přesto, že boji s nekalostmi obětovala zdraví

Mrzí ho to prý zejména proto, že Jana Lorencová toho podle jeho mínění udělala pro Česko minimálně stejně tolik, co jiní úspěšní nepolitičtí kandidáti. „Nemám nic proti vítězi voleb v Ostravě Leopoldu Sulovskému, ale paní Lorencová si to podle mého zasloužila víc. V boji proti nešvarům politiky se angažovala jako jedna z prvních a nechala na tom své zdraví. Bohužel na ni občané zapomněli,“ říká a přiznává, že právě případ Lorencové jeho samého příliš optimismem nenaplňuje. Je totiž v případě prezidentské volby v podobné situaci, bez podpory politické strany a možnosti vést nějakou velkou kampaň. A jak se prý nyní ukázalo, chování voliče se ani v letošních volbách nezměnilo. „Nenaplňuje mě to žádným zvláštním optimismem, když si uvědomíme, že v senátních volbách moc zázemí politické strany nepotřebujete,“ dodává Randák.

Velmi podobně jako Libor Michálek vystoupil proti údajně podivnému zadávání veřejných zakázek i šéf karlovarské krajské buňky lidovců Leo Steiner, který několikrát obvinil politické špičky Ústeckého kraje z předražování veřejných zakázek. Když jde prý do tuhého, dokážou se někteří voliči zachovat rozumně, což se ukázalo právě v Praze a Brně. Jenže to prý nestačí. „Kdyby se tak začala chovat většina voličů, můžeme začít hovořit o požadované změně, zatím ale ne,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

Podle dalšího z whistleblowerů (anglický výraz pro pracovníky ve veřejné správě, kteří přes značné osobní riziko oznámili nelegální činnost ve svém okolí - pozn.red.), právníka Zařízení služeb ministerstva vnitra Ondřeje Závodského, je ale právě zvolení Michálka velkým posunem vpřed. „Lidem v jeho volebním obvodu konečně došlo, že se starými provařenými politiky nelze dělat novou, protikorupční politiku,“ reagoval na Michálkovo zvolení senátorem.

Naivní a povrchní voliči

Další z oslovených bojovníků proti korupci se do politiky aktivně zapojil v barvách Věcí veřejných, stal se jejich místopředsedou a letos sám kandidoval na senátora v Litoměřicích. Tomáš Jarolím už před volbami naznačil, že své vítězství moc reálně nevidí, proto za úspěch bude považovat, když lidé přijdou aktivně k volbám. To se ale prý letos nestalo. „Mám pocit, že se ukazuje naivita, povrchnost a také lenost voličů a nezodpovědnost a výmluvy nevoličů v nastalé rudé smršti,“ říká zklamaně ParlamentnímListům.cz Jarolím.

V jeho ústeckém regionu zvítězili ve volbách do krajského zastupitelstva komunisté, následováni sociálními demokraty, kterým před volbami uškodila cesta jejich významného člena Pavla Koudy ze špičky krajské kandidátky do vazební věznice. Protestní hnutí PRO! kraj, složené ze zástupců malých neparlamentních stran, zde získalo jen šest mandátů a na dění v regionu mít vliv asi nebude.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Václav Ivánek

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Očkování znova. 2022, 2023, řekl Babiš. A nám sdělili vážné věci

10:21 Očkování znova. 2022, 2023, řekl Babiš. A nám sdělili vážné věci

Proti covidu-19 bude nutné očkovat i v následujících letech, oznámil premiér Andrej Babiš. A významn…