O Klausovi nemluvím, toho těší i kritika, říká Cílek

14.08.2012 19:19

Filozof, geolog a klimatolog Václav Cílek byl hostem pořadu Interview 24. Upozornil na to, co nás čeká v souvislosti s klimatickými změnami – hlavně na dopady náhlých such a povodní.

O Klausovi nemluvím, toho těší i kritika, říká Cílek
Foto: Redakce
Popisek: Václav Cílek

„Diskuze o globálním oteplování je diskuzí o hodnotách,“ říká Cílek na to, co říká těm, kteří na něj nevěří – například prezident Václav Klaus. „K profesoru Klausovi se já vůbec nevyjadřuji, protože i kritika mu dělá radost,“ prohlásil.

Nejohroženější je Čína

Podle geologa musí být každému jasné, že člověk do toku látek a do přírody jednoznačně zasahuje. „Celá řada výpočtů říká, že člověk může jednou až dvěma třetinami za klimatické změny na světě,“ uvedl Cílek s tím, že on jednoznačný názor nemá.

Pokud by se počet lidí zdvojnásobil a každý člověk chtěl mít třetinovou životní úroveň jako průměrný občan USA, potřebovali bychom dvanáctkrát více energie. „Je nutná dematerializace,“ tvrdí Cílek.

„Musíme se připravit na mnoho politických, ekonomických a klimatických bouří zároveň,“ upozorňuje Cílek. Podle něj se na světě a v globálním boji proti klimatickým změnám něco stane v chvíli, kdy si Čína nebo Indie uvědomí, že je nutné se o tyto věci snažit.

„Čína je stát nejvíce ohrožený globálními změnami,“ řekl geolog. „V těchto globálních hrách vždycky prohrajeme. Vždycky na to doplatíme,“ myslí si. Je podle něj nutné si uvědomit, že problémy, které  vznikají obrovskými suchy či povodněmi ohrožují i nezasažené země – hlavně kvůli zvyšujícím se cenám potravin.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila změny v programu Antivirus na pomoc zaměstnavatelům

16:14 Úřad vlády: Vláda schválila změny v programu Antivirus na pomoc zaměstnavatelům

Zaměstnavatelé budou moci dál čerpat finanční pomoc na mzdy zaměstnanců v karanténě nebo na překážce…