Politici stále častěji inspirují písničkáře. Najde se nový Kryl?

28.05.2012 17:23

Politici jako téma písní – to je v poslední době aktuální trend. Zřejmě hlavně proto, že dokáží velmi dramaticky překvapit.

Politici stále častěji inspirují písničkáře. Najde se nový Kryl?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Písničkář Ziggy Horváth

Už krátce po vypuknutí aféry exhejtmana Středočeského kraje Davida Ratha se stal tento přední český politik součástí satirického večera o "blonďaté bestii", který uvádí A Studio Rubín. A také námětem mnoha vtipů na internetu. I písničkář Ondřej Ládek, vystupující pod jménem Xindl X, reaguje skladbou s názvem Píseň Davidova.

"Je hrozné, kolik korupčních afér mezi politiky poslední dobou vyplulo na  povrch. A co je horší, že většina takových případů se zametla pod koberec a  jejich aktéři jsou nadále politicky činní. A co je ještě horší, že mě zatím nikdo žádný úplatek nenabídnul. A proti tomu bychom měli bojovat! Anebo si z toho aspoň dělat legraci," uvedl Xindl X, když Píseň Davidovu umístil na internet.

Krabice vína a milionová podlaha

"Vždyť vo co go, proč pro tu šlamastiku tolik naděláte, úplatky jsou chlebem politiků a třináctým platem...," zpívá Xindl X, který se dále v textu vrací k "proslavené" krabici vína a skrýši v podlaze Rathova domu.

K tuzemské politické scéně se přitom vyjadřují i další hudebníci. Jak ParlamentníListy.cz dříve informovaly, například písničkář Zbyněk Ziggy Horváth, kterého rozhodně politika nenechává lhostejným. Nazpíval třeba i průvodní píseň k videu, kterým burcovala do ulic Čechy Holešovská výzva.

Na začátku dubna uveřejnil na sociální síti text nové písně populární písničkář Tomáš Klus. Jmenuje se Iniciativní a kritizuje v ní politiku Hradu, pražského magistrátu i vládní koalice. Někteří posluchači ho považují dokonce za nástupce Karla Kryla. Ostatně – stejné srovnávání zažívá občas i výše uvedený Horváth.

Klaus, Paroubek a ostatní

Tím ovšem aktivity hudebníků nekončí. Na internetu se objevila před časem třeba skladba Nechci vajgla (Klaus Barbie incorrect mix) od souboru The Tchendos kritizující prezidenta Václava Klause.

Rozčarování nad politikou vyjádřila před pěti lety také skupina Chinaski skladbou Slovní pyrotechnika, ve které mimo jiné parodovala styl tehdejšího premiéra Jiřího Paroubka. Před časem své znechucení z prospěchářství politiků prezentovala také skupina Mňága a Žďorp ve skladbě Dutý, ale free.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ahe, olb

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kozom*di? „Sportovci z Holandska“ stále na tapetě. Nové VIDEO, informace a vyjádření Mirka Topolánka či předního kavárníka

12:44 Kozom*di? „Sportovci z Holandska“ stále na tapetě. Nové VIDEO, informace a vyjádření Mirka Topolánka či předního kavárníka

Příběh sedmi útočníků, kteří v centu Prahy totálně zřídili číšníka, se bohužel dál rozvíjí. Ukazuje …