Poslanci podpořili návrh na omezení imunity

26. 10. 2011 21:46

Poslanci dnes podpořili návrh na omezení imunity zákonodárců a ústavních soudců. Předloha, kterou podepsali zástupci všech sněmovních stran, by zrušila doživotní imunitu. Trvala by jen po dobu mandátu. Ústavní novela, k jejímuž schválení bude potřeba dvoutřetinová většina v obou parlamentních komorách, míří do ústavně-právního výboru.

Poslanci podpořili návrh na omezení imunity
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
reklama

Naposledy se o omezení imunity jednalo ve sněmovně loni na podzim. Koaliční návrh, který rušil i přestupkovou imunitu, poslanci neschválili. Nynější předloha se týká jen doživotní imunity. Předkladatelé tvrdí, že rozšíření jejího rozsahu i na dobu zániku mandátu bylo chybou zákonodárce a je neodůvodněné. "Doživotní imunita dělá ze zákonodárců nadlidi," uvedla spoluautorka Kateřina Klasnová (VV).

Hlasoval bych pro to v jiné zemi, řekl Jandák

Sledujeme téma Imunita

Ústavní novela má i kritiky. Podle Vítězslava Jandáka (ČSSD) jde o další nesmysl. "Hlasoval bych pro, ale kdybych žil v jiné zemi, ne v České republice," řekl. Naopak Stanislav Polčák (TOP 09 a Starostové) by byl pro úplné zrušení imunity; poukázal na to, že mandát může trvat i 20 let a po takové době už stejně nikdo nic nevyšetří. Současný návrh označil za politický kompromis, který ale je možné dál projednávat.

Nadále bude podle předlohy platit, že poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Pokud by ale sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasila, nic by nebránilo stíhání zákonodárce po zániku mandátu. Obdobně by to platilo pro ústavní soudce, o jejichž vydání rozhoduje horní parlamentní komora. Promlčecí doba by neběžela.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hned sedm důchodců s koronavirem: Nákaza přišla z Německa. Jak? Víme

14:00 Hned sedm důchodců s koronavirem: Nákaza přišla z Německa. Jak? Víme

Nákaza koronaviru mezi seniory v pečovatelském domě v Českém Krumlově se dostala přes pečovatelku, n…