Proč zvolit bezkrevní léčbu?

28.07.2015 0:00

Pacienti si mohou zvolit šetrnější způsob ošetření. Bezkrevní léčba omezuje pooperační komplikace.

Proč zvolit bezkrevní léčbu?
Foto: dodavatel TZ
Popisek: krev
reklama

Lidé se stále intenzivněji zabývají svým zdravím a sami začínají hledat cesty, jak si, zejména v případě plánovaných výkonů, zajistit co nejkvalitnější zdravotní péči. Čím dál častěji se zajímají o možné nežádoucí účinky, podle referencí vybírají zdravotnická zařízení i samotné lékaře. Hledají možnosti nadstandartních ošetření, která by jim pomohla co nejsnáze zvládnout neodkladné chirurgické zákroky. Často využívají také možnosti ovlivnit podobu výkonů. A vzrůstá i počet pacientů, kteří se rozhodují pro bezkrevní léčbu. Ta pomáhá omezit množství krevních transfuzí a vyhnout se tak možným pooperačním komplikacím.   

A proč zvolit bezkrevní léčbu? „Bezkrevní léčba zahrnuje celou řadu medicínských postupů, směřujících k minimalizaci krevních ztrát. Pacient je tak ochráněn před riziky, která jsou spojena s podáním transfuze, což vede ke snížení pooperačních komplikací,“ vysvětluje MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D., primářka ARO, Fakultní nemocnice Brno.

Cílem bezkrevní léčby je provést operační výkon tak, aby došlo k co nejmenším ztrátám krve a transfuze nemusela být použita nebo bylo podáno jen minimální množství transfuzních přípravků. Již před operací je nutné vzít do úvahy zdravotní stav pacienta a typ operačního výkonu. V dostatečném předstihu lze pacientovi podávat preparáty železa a medikamenty ovlivňující tvorbu červených krvinek. Dále je možno před operačním výkonem odebrat vlastní krev, tu uschovat a podat při operaci.  Samotný zákrok je prováděn maximálně šetrně, aby se zabránilo krevním ztrátám. Využívány jsou léky ovlivňující krevní srážení a specializované metody bezkrevní medicíny. Jedná se např. o rekuperaci krve, kdy je krev z operačního pole odsávána, následně zpracována a pak pacientovi vrácena, případně o hemodiluci, kdy na začátku operace je pacientovi krev odebrána, objem krevního řečiště je doplněn náhradními roztoky a na konci operace je pacientovi navrácena jeho vlastní krev.

Transfuze není bez rizika. 

Každý medicínský zákrok sebou nese určitou míru rizika a podání krevní transfuze není výjimkou. Nežádoucí účinky krevní transfuze prokazatelně existují, jen o nich pacienti často nejsou dostatečně informováni a mnohdy nevědí, že je možné se jim zcela vyhnout, případně je zásadním způsobem omezit. „V řadě studií bylo potvrzeno zvýšené riziko úmrtí a vzniku komplikací u těch pacientů, kteří dostávali větší množství transfuzí oproti pacientům, u kterých bylo množství transfuzí omezeno,“ uvádí MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D primářka ARO, Fakultní nemocnice Brno. Rizika spojená s příjmem cizí krve přitom nejsou zanedbatelná. Komplikací způsobených podáním transfuze je celá řada.  Přetížení oběhu, hypotermie, hypokalcémie a hypomagnezémie patří mezi technicko-fyzikální komplikace. Imunologické komplikace způsobují hemolýzu, horečku, alergické reakce, post-transfuzní purpuru, TRALI syndrom - akutní poškození plic způsobené transfuzí i vyšší riziko recidivy nádorového onemocnění. Mezi infekční rizika patří přenos viru HIV, hepatitidy B, C, E- B viru, lidských T-lymfotropních virů a cytomegaloviru, viru  Západonilské horečky a parazitů způsobujících Chagasovu chorobu, bovinní spongiformní encefalopatii (nemoc šílených krav) nebo malárii. A zcela nelze vyloučit ani transfuzní chybu. 

Kolik stojí bezkrevní léčba

„Použití metod bezkrevní medicíny je poměrně finančně náročné. Za standardních situací lékaři volí konzervativní cestu, která je pro veřejné zdravotní pojišťovny levnější. Počítají s krevními ztrátami a ty pak hradí transfuzními přípravky,“ vysvětluje MUDr. Dagmar Seidlová, Ph.D. Pokud se pacienti rozhodnou pro výkon provedený podle zásad bezkrevní medicíny, pak např. operace kyčelního kloubu vyjde na cca. 20 tisíc Kč, kolene asi na 15 tisíc Kč. U ostatních operací může cena nestandartního provedení zákroku dosáhnout až o několik desítek tisíc korun více.

Zájem veřejnosti o šetrnější metody ošetření však postupně stoupá a metoda se začíná začleňovat do běžné praxe zdravotnických zařízení. Na tento fakt reaguje i první komerční pojišťovna. „Zaznamenali jsme zvýšený zájem veřejnosti o bezkrevní medicínu. Mnoho pacientů sleduje nové trendy a má zájem o nadstandartní ošetření. Slavia pojišťovna proto představuje pojištění bezkrevní léčby, které má zajistit, aby byla tato ošetření dostupnější širší veřejnosti,“ uvádí Radek Žďárecký, generální ředitel Slavia pojišťovny. 

Bezkrevní léčbu je možné pojistit

Ošetření za pomoci postupů bezkrevní medicíny už v ČR hradí první pojišťovna. Pojištění „Bezkrevní léčba“ Slavia pojišťovny je určeno všem, kteří před krevní transfuzí dávají přednost léčbě dle postupů bezkrevní medicíny. Pojištění dokáže ochránit před finančním zatížením, které je s bezkrevní léčbou v ČR zatím spojeno. Roční pojištění „Bezkrevní léčba“ vyjde na 1300 Kč při plnění v hodnotě do 30 000 Kč nebo 2 000 Kč v případě plnění ve výši do 60 000 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: MaB
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ERÚ: Výše podpory pro podporované zdroje energie příští rok vzroste

22:15 ERÚ: Výše podpory pro podporované zdroje energie příští rok vzroste

Energetický regulační úřad (ERÚ) vydal cenové rozhodnutí, kterým stanoví podporu pro podporované zdr…