Putin v Turecku: Nekývali mu na všechno, nicméně některé věci se u nás nepíší a jsou přitom důležité. Čtěte

02.12.2014 12:14 | Zprávy

Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina 1. prosince 2014 v Turecku se nesla především v duchu pragmatického byznysu. Turecko, ač je spojencem Západu jako člen NATO, se nepřipojilo k evropským a americkým sankcím proti Rusku a navíc představuje vhodného exportéra široké škály potravin, které ruská vláda zakázala dovážet ze zemí EU. Tyto potraviny se snaží Rusko v posledních měsících nahrazovat dovozy ze zemí jako je Čína, Srbsko nebo právě Turecko.

Putin v Turecku: Nekývali mu na všechno, nicméně některé věci se u nás nepíší a jsou přitom důležité. Čtěte
Foto: repro kremlin.ru, tan
Popisek: Prezidenti Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan

To, že hlavním tématem návštěvy prezidenta Putina v Turecku bude obchod, ukazoval i Putinův rozhovor pro turecká média, kde podtrhoval právě hospodářskou situaci a vyzdvihl to, že se Turecko nepřipojilo k západním sankcím.

V rámci hospodářské spolupráce se Rusko a Turecko včera dohodly na dalších dodávkách ruského přírodního plynu a především na rozšíření plynovodu Modrý proud, který exportuje ruský plyn do Turecka a jehož kapacita neodpovídá nynějším zájmům obou zemí. O rozšiřování jednaly obě země už od roku 2011. Rusko dalo Turecku 6% slevu na odběr plynu a připustilo, že další sleva až o 15 % je možná. Turecko je druhý největší odběratel zemního plynu hned po Německu a Rusové připustili, že si v budoucnu zaslouží podobná cenová privilegia jako Němci.

Informace o rozšíření plynovodu Modrý proud, který vede do Turecka a přes něj povede k hranicím Řecka, doprovázelo oznámení o tom, že Rusko považuje výstavbu Jižního proudu za uzavřenou. Zdá se tedy, že Modrý proud je chápan jako možná alternativa k Jižnímu proudu. Prezident Putin a po něm také šéf Gazpromu Alexej Miller oznámili, že i přes investice skoro 5 miliard dolarů, které Gazprom už do projektu vložil, bude projekt zastaven. Rusko tak podle nich došlo k závěru, že za stávajících okolností není realizace projektu, který měl diverzifikovat transport plynu do Evropy mimo území Ukrajiny, možná. Podle Putina Evropané nemají o projekt zájem a Rusko z toho vyvodí důsledky. „Jsme toho názoru, že to neodpovídá zájmům Evropy a škodí to naší spolupráci. Ale taková je volba našich evropských přátel," řekl Putin na adresu zablokovaného projektu EU. V Turecku nyní také potvrdil, že Evropané nebudou dostávat z Ruska už takové množství plynu jako v minulosti – tedy, že i Rusko bude diverzifikovat svoje exporty do dalších regionů světa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vss

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Za první pololetí připojeno 9084 fotovoltaických elektráren

19:15 ČEZ: Za první pololetí připojeno 9084 fotovoltaických elektráren

Společnost ČEZ Distribuce připojila k síti v prvním pololetí 9084 fotovoltaických elektráren s výkon…