To, že hlavním tématem návštěvy prezidenta Putina v Turecku bude obchod, ukazoval i Putinův rozhovor pro turecká média, kde podtrhoval právě hospodářskou situaci a vyzdvihl to, že se Turecko nepřipojilo k západním sankcím.
V rámci hospodářské spolupráce se Rusko a Turecko včera dohodly na dalších dodávkách ruského přírodního plynu a především na rozšíření plynovodu Modrý proud, který exportuje ruský plyn do Turecka a jehož kapacita neodpovídá nynějším zájmům obou zemí. O rozšiřování jednaly obě země už od roku 2011. Rusko dalo Turecku 6% slevu na odběr plynu a připustilo, že další sleva až o 15 % je možná. Turecko je druhý největší odběratel zemního plynu hned po Německu a Rusové připustili, že si v budoucnu zaslouží podobná cenová privilegia jako Němci.
Informace o rozšíření plynovodu Modrý proud, který vede do Turecka a přes něj povede k hranicím Řecka, doprovázelo oznámení o tom, že Rusko považuje výstavbu Jižního proudu za uzavřenou. Zdá se tedy, že Modrý proud je chápan jako možná alternativa k Jižnímu proudu. Prezident Putin a po něm také šéf Gazpromu Alexej Miller oznámili, že i přes investice skoro 5 miliard dolarů, které Gazprom už do projektu vložil, bude projekt zastaven. Rusko tak podle nich došlo k závěru, že za stávajících okolností není realizace projektu, který měl diverzifikovat transport plynu do Evropy mimo území Ukrajiny, možná. Podle Putina Evropané nemají o projekt zájem a Rusko z toho vyvodí důsledky. „Jsme toho názoru, že to neodpovídá zájmům Evropy a škodí to naší spolupráci. Ale taková je volba našich evropských přátel," řekl Putin na adresu zablokovaného projektu EU. V Turecku nyní také potvrdil, že Evropané nebudou dostávat z Ruska už takové množství plynu jako v minulosti – tedy, že i Rusko bude diverzifikovat svoje exporty do dalších regionů světa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vss