Stát nemá na důchody. Kvůli předčasným penzím

08.11.2011 15:57

Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nestačí prostředky schválené v letošním rozpočtu na výplatu penzí. Chybí mu na ně 4,4 miliardy korun. Důvodem je podle MPSV vysoký počet žádostí o předčasný důchod. MPSV chce proto na penze převést například část peněz určených na podpory v nezaměstnanosti. Vyplývá to z předkládací zprávy k žádosti o povolení změny rozpočtovému výboru sněmovny, kterou bude ve středu projednávat vláda.

Stát nemá na důchody. Kvůli předčasným penzím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Důchodci

Schválený rozpočet podle zprávy počítal s výdaji na dávky důchodového pojištění ve výši 354,7 miliardy korun, MPSV je nyní odhaduje na 359,1 miliardy korun. Odhad zahrnuje zálohu poskytnutou v prosinci České poště na výplatu prvních důchodů v měsíci lednu 2012.

Peníze se vezmou z podpory v nezaměstnanosti 

"K nárůstu výdajů na dávky důchodového pojištění došlo v souvislosti se změnou právního stavu od 30. září 2011," uvádí ministerstvo v předkládací zprávě. Od tohoto data platí nový způsob výpočtu starobního důchodu, který je sice výhodnější pro lidi s vysokými přijmy, ale méně výhodný pro ty se středními příjmy.

Sledujeme téma penzijní reforma

Mnozí pojištěnci proto podle MPSV volili cestu předčasného důchodu za podmínek platných před změnami. Tím se zvýšil počet vyplácených důchodů. Například v září 2011 si lidé podali 9600 žádostí o předčasnou penzi. To bylo o 6300 žádostí více než v září minulého roku. Vysoké meziroční nárůsty byly i v dalších měsících tohoto roku. 

Finanční prostředky na krytí nárůstu lze podle ministerstva částečně zajistit přesunem částky 3,1 miliardy korun z prostředků určených na podpory v nezaměstnanosti. Schválený rozpočet na ně totiž činí 14,3 miliardy korun. Na základě dosavadního průběhu čerpání odhaduje MPSV celkové výdaje na podpory ve výši 11,2 miliardy Kč. Další posílení výdajů na dávky důchodového pojištění bude MPSV řešit ve spolupráci s ministerstvem financí "přesunem mezi závaznými ukazateli".

Čtěte více:
Na důchody by mohly jít dividendy státních firem. Až 15 miliard
Sobotka představil koncepci důchodů. Vyšší daně a dividendy ČEZ 
Šéf lidovců Bělobrádek: Penzijní reforma je loupež století 
Důchodová reforma prošla ve sněmovně prvním čtením

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Řeporským mokřadem povede nový povalový chodník

22:16 Lesy Praha: Řeporským mokřadem povede nový povalový chodník

Dříve zanedbané místo plné skládek a zarůstající křovinami. To byl stav části Řepory na západu Prahy…