Strany: Je nutné debatovat o počtu a racionalizaci krajského zřízení

14. 10. 2012 16:45

Předsedové parlamentních stran se shodují v tom, že je třeba debatovat o racionalizaci krajského zřízení. Jde například o zrušení zdvojených agend a o služby, které kraje poskytují. Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi se vyslovil pro snížení počtu regionů. Nevěří ale, že by se něco takového podařilo prosadit.

Strany: Je nutné debatovat o počtu a racionalizaci krajského zřízení
Foto: ČSÚ
Popisek: Mapka výsledků krajských a senátních voleb 2012

Původní návrh uváděl, že krajů bude devět, nakonec jich ale vzniklo 14. "Máme příliš malé kraje," uvedl Schwarzenberg. Premiér Petr Nečas (ODS) vidí problém hlavně v rozdílné velikosti jednotlivých regionů, bylo by podle něho nutné optimalizovat veřejné služby - systém středního školství a nemocnic. "Jinak se nastavuje v kraji, který je malý, jinak ve větších krajích," řekl.

Nečas a také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek také poukázali na okolnosti čerpání evropských fondů. Většina krajů se musela sdružit, aby mohla vůbec dotace dostávat.

Nereálné je snižování samospráv podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky, měly by se ale slučovat agendy. Sobotka zmínil například společné nákupy pro všechny krajské nemocnice a další regionální organizace. "Jde o to zlevnit jejich činnost," řekl.

Kraje by měly podle Sobotky mít možnost více vstupovat do školství a do zdravotnictví na svých územích - na soukromé nedosáhnou.

"Nejdříve by se měl řešit systém a zdvojování funkcí," soudí předseda KSČM Vojtěch Filip. Za jednu z největších chyb pokládá to, že se nepodařilo udržet centrální záchrannou službu. Některé agendy prý vykonávají ministerstva i krajské úřady a úředníků je nadbytek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

22:02 Lesy Praha: Pětice nemocných akátů ze Sokolovské zmizí, nahradí je jerlíny a dřezovec

Ze stromořadí v Sokolovské ulici v Praze 9 koncem října odstraníme pět akátů, které jsou ve velmi šp…