Politoložka k volbám: Lidé sympatizující s pravicí ztratili chuť za tuto vládu bojovat

14.10.2012 16:15

POLITOLOGOVÉ Hlasy voličů jsou sečteny, strany počítají ztráty, zisky i své šance do budoucna. I v těchto volbách se dá hovořit o vítězích a poražených. Zatímco však poražených je více, vítězství se tentokrát přičítá hlavně KSČM. Máme se tedy bát návratu totality? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly profesorky politologie Vladimíry Dvořákové a politologa Jiřího Peheho.

Politoložka k volbám: Lidé sympatizující s pravicí ztratili chuť za tuto vládu bojovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimíra Dvořáková
reklama

Ten se v první řadě zamyslel nad tím, co bylo zřejmě hlavními důvody tohoto po dvou desítkách letech nečekaného vítězství.

Další názory politologů ČTĚTE ZDE

„Lidé jsou obecně velmi naštvaní na politiku. Hlavně sice na tu vládní, ale zůstává jim, lidově řečeno, i pifka na obě nejsilnější politické strany v zemi – tedy i na sociální demokracii. Ta totiž zase vládla lidem v krajích a i tam byli svědky různých záležitostí, jež se občanům nelíbily. V neposlední řadě se musí dodat i to, že příčinou toho, proč Češi dali před oranžovými přednost komunistům, je schizofrenní politika sociální demokracie. Na krajích jí totiž spolupráce s KSČM nevadila, na druhou stranu však mají tzv. Bohumínské usnesení,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Pehe.

Přesto se však Česko podle něj obávat návratu komunistické totality rozhodně nemusí. „V těch celostátních volbách KSČM nemá tak velké šance, jako v těch krajích – už jen proto, že se jich zúčastňuje výrazně vyšší počet lidí. Tím však nechci zcela vyloučit to, že by se komunisté do vlády dostat nemohli.  Mohou se stát klidně v budoucnu koaličními partnery pro ČSSD. K tomu však může dojít pouze za předpokladu, že by sociální demokraté vyhráli sněmovní volby a komunisté by byli třeba na třetím místě. Stali-li by se vítězem voleb – pak se domnívám, že by vznikla koalice jiných stran, která by komunistům tvořila tvrdou opozici,“ prozradil možné budoucí vize politolog.

Anketa

Obáváte se, že by se s posilováním KSČM mohla k nám opět vplížit totalita?

hlasovalo: 596 lidí

Dvořáková: Hodně věcí se tu prošvihlo

Ani podle politoložky Vladimíry Dvořákové nemusí v Česku zavládnout obavy nad tím, že by se ponořilo opět pod vládu totality.

„Kdepak, toho se bát nemusíme, to skutečně nehrozí. Samozřejmě, že ty výsledky voleb o něčem vypovídají, ukazuje se, že se hodně věcí v téhle zemi i po politické stránce prošvihlo a těžko se bude dohánět, ale žádné razantní strachy z výsledku, nevyplývají. Voliči jsou navíc vždy radikálnější ve volbách krajských. A tak záleží spíš na tom, kteří voliči nakonec k těm volebním urnám dorazí a kteří zůstanou doma,“  reagovala pro ParlamentníListy.cz profesorka politologie na VŠE Vladimíra Dvořáková. Podle ní se nedá vše svádět v případě právě ukončených krajských voleb na malou účast.

„Ve srovnání s jinými roky nebyla ani nyní výrazně podprůměrnější. Spíš bych to však hodnotila tak, že voliči, kteří jinak sympatizují s pravicí, mají pocit, že už prostě není proč za tuto vládu a její setrvání bojovat,“ dodala politoložka pro ParlamentníListy.cz.

Závěrem pak prozradila, že pro ni osobně byl v těchto volbách překvapením fakt, že se stalo vítězem nakonec tak málo různých občanských nezávislých hnutí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Analytik: Navalnyj? Ne. Vývoj kolem Ruska a Číny, který vám tají. Ano, i vakcína Sputnik

12:52 Analytik: Navalnyj? Ne. Vývoj kolem Ruska a Číny, který vám tají. Ano, i vakcína Sputnik

Jaká je realita kolem zatčení ruského opozičníka Navalného? Fakta, která pro ParlamentníListy.cz při…