Euro, naše spása, zní z vlády. Jenže přišly mrzuté věci

09.04.2024 13:23 | Analýza

Většina stran ve vládě se staví pro přijetí eura, které by dle některých koaličních politiků mělo Česko přijmout i přes odpor české veřejnosti. Pro tento krok se staví například ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), jenž hlavní výhodu eura vidí v „posílení vazeb na Západ“. Jak je na tom ovšem euro po 25 letech existence z ekonomického pohledu? Náměstek ředitele sekce měnové České národní banky Luboš Komárek upozorňuje na silné zadlužení některých zemí v eurozóně či na to, že euro žádným „spasitelem“ není. Euro dle něj samo o sobě naši produktivitu nezvýší.

Euro, naše spása, zní z vlády. Jenže přišly mrzuté věci
Foto: FAEI.cz
Popisek: peníze, ilustrační foto

Ministr Dvořák, jenž na začátku roku způsobil nemalý rozruch ve vládní koalici svým jmenováním zmocněnce pro euro, se netají názorem, že by se euro mělo v Česku zavést i proti vůli voličů.

„Budeme-li se řídit tím, co chce, nebo nechce ulice, tak nejsme politici, ale čtenáři průzkumů. Tak já odmítám politiku dělat,“ komentoval na přelomu roku pro SeznamZprávy.cz průzkum, potvrzující, že se i nadále staví proti přijetí eura až 70 % veřejnosti.

„Veřejnost se s korunou ztotožňuje proto, že ji berou jako věc národní suverenity, takový je mainstream našeho uvažování. Ještě nikdo ale neřekl, jestli je vyšším národním zájmem tento symbol plus špatné ekonomické výsledky, anebo možnost být součástí velkého celku. Všechno, co se s eurem stane, na nás tak jako tak prudce dopadne, ať chceme, nebo ne, jen teď nemáme možnost účastnit se debat o tom, co se vlastně stát má,“ mínil ministr považující se za „eurohujera“.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

Proč jste vlastně založili novou frakci?

K čemu je to přesně dobré, pro nás? Četla jsem, jaké máte priority, ale chápu to správně, že doteď jste je bez nové frakce nemohli prosazovat? Proč? A co říkáte na to, jak založení hlavně vládní politici kritizují a tvrdí, že bude sloužit zájmům Ruska? I když podle nich slouží Rusku každý, kdo má ji...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ministru Dvořákovi bych připoměl,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusejipi , 09.04.2024 16:35:46
že to byla ulice, čili voliči, co ho dostali ke korýtku. A je to právě ta demokracie, která určuje, co mají politici pro občany dělat. Ministr nemá mandát dělat věci, které před volbami neměl v programu.

|  15 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…