ČEPS nepřeje fotovoltaice, firmy v problémech

05.07.2010 17:38

Rozhodnutí správce přenosové soustavy ČEPS na „přechodnou dobu“ nepřipojovat k síti nové sluneční elektrárny působí podnikatelům v oboru milionové škody. Navíc velkému množství zaměstnanců hrozí ztráta práce.

ČEPS nepřeje fotovoltaice, firmy v problémech

"Evidujeme stovky firem, které se potýkají s vážnými finančními problémy," uvedla pro Aktuálně.cz generální sekretářka České fotovoltaické průmyslové asociace Zuzana Musilová. Vzápětí dodala, že rozhodnutí ČEPSu zkomplikovalo fungování hlavně menším firmám, které zajišťují instalace malých slunečních elektráren na střechy domů a které zaměstnávají jen několik lidí.

Pozor na pád sítě

Regulátor přenosové soustavy požádal počátkem února distribuční společnosti, aby odmítaly nové žadatele o připojení solární či větrné elektrárny, mohlo by totiž dojít k přetížení a následnému kolapsu sítě.

Dopady rozhodnutí jsou ale značné. Kupříkladu severočeská firma Aleše Maškovského ztratila jen během posledního měsíce šest milionů korun kvůli ušlému zisku a nevyužitému materiálu. Společnosti tak hrozí krach, čímž by přišlo o práci deset lidí.

Ekologové mají smůlu

Středisko ekologické výchovy v Divokách na Kroměřížsku zase nemůže realizovat plán na vybudování střešní solární elektrárny. Přitom nedaleko stojí trafostanice, která mimo jiné napájí i zemědělské družstvo se sušičkou a dvě místní pily. Povolení nezískala ani nábytkářská firma z Valašského Meziříčí používající vlastní trafostanici, a to i přes fakt, že by vyrobenou energii sama spotřebovala.

"Obavy z přeplněné sítě jsou neopodstatněné. Tyto příklady jasně ukazují, že by čistá elektrická energie měla konkrétní využití," zpochybnil pro Aktuálně.cz rozhodnutí ČEPSu Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace

I hodně malých elektráren může působit problémy

Na to správce sítě reaguje tvrzením, že není možné rozlišovat mezi malými a velkými elektrárnami. "Fotovoltaické zdroje pokládáme za smysluplné, ale i velký počet malých elektráren ovlivní soustavu stejně jako malý počet velkých zdrojů," vysvětlila mluvčí ČEPS Jana Jabůrková. Doplnila, že bez změny legislativy není možné stopku rezervací pro nové ekologické zdroje zrušit. Kdyby totiž síť příliv energie nezvládla, tak by došlo k jejímu zhroucení a zastavení dodávek proudu.

Připojí se výrazně méně, než kolik požádá

"Ta argumentace je zcela mylná. Rezervace v žádném případě neznamená realizaci," oponuje Řehák a argumentuje čísly z loňského roku, kdy se nakonec k síti připojila pouhá desetina registrovaných zdrojů elektřiny.

"Tento ničím neodůvodněný krok společnosti ČEPS zcela ničí malé ekologické projekty, které soustavu nenarušují," uzavřel rozhořčeně Řehák.

Energie z větrníků nemůže do sítě, stejně se ale budou stavět

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: jac

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…