50 let poté: Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci zubrů a divokých koní

20.08.2018 21:10 | Zprávy

Vojenské prostory, které po vpádu sovětských vojsk 21. srpna 1968 do tehdejšího Československa zabraly okupační jednotky, měly po odchodu vojáků v roce 1991 různý osud. Obrovskou proměnou prošel bývalý vojenský prostor ve středočeských Milovicích. Z největší sovětské základny na československém území se změnil ve světově unikátní rezervaci se stády zubrů a divokých koní.

50 let poté: Největší sovětská základna po okupaci 1968 se změnila v rezervaci zubrů a divokých koní
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Vojenský výcvikový prostor v Milovicích měl pro sovětskou armádu strategický význam. Zřídila zde velitelství Střední skupiny vojsk v Československu. Podle oficiálních údajů na základně žilo 16 500 vojáků, 1500 civilních zaměstnanců a 10 000 rodinných příslušníků. Šlo tak o největší sovětskou posádku na našem území. Protože však počty vojáků sovětská armáda tajila, odhadují místní historici, že celkem v Milovicích působilo 80 tisíc sovětů, některé údaje uvádějí dokonce až 160 000.

Po odsunu sovětských vojsk v roce 1991 se okrajové části vojenského prostoru začaly využívat, vznikla na nich skládka komunálního odpadu, motokrosová trať nebo sportovní letiště. Hlavní plocha cviščiště však zůstávala desítky let bez využití. To se změnilo až v roce 2015, kdy v první části vojenského prostoru u města Milovice vznikla na 40 hektarech rezervace divokých koní dovezených z anglického Exmooru. Ještě v témže roce se rezervace rozrostla o dalších 120 hektarů u Benátek nad Jizerou. Přibylo druhé stádo divokých koní, zubři a zpětně šlechtění pratuři. V současnosti rezervace zaujímá 240 hektarů bývalého vojenského prostoru.

„Využití bývalého vojenského prostoru Milovice představovalo pro Středočeský kraj léta problém. Jsem proto ráda, že se podařilo najít tuto smysluplnou náplň v podobě rezervace velkých kopytníků. Pomáhá nejenom zachraňovat ohrožené druhy živočichů a rostlin, ale představuje také potenciál pro rozvoj turistického ruchu v regionu,“ ocenila projekt hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Bývalý vojenský prostor se stal v roce 2015 prvním místem na světě, kde se nacházejí tři druhy původních velkých kopytníků Evropy v rámci jedné rezervace. V roce 2016 se všechny tři druhy podařilo poprvé na světě v jedné rezervaci také rozmnožit. I díky tomu o rezervaci referovala média na pěti kontinentech, psaly o ní New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a další média. Stal se tak celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Neslibujete vzdušné zámky?

- Jak přesně a za jak dlouho chcete zajistit 200 tisíc nových domovů? A přijde vám to dost? - Jaké daně chcete snížit a jak docílit zlevnění? Čeho? Protože drahé je vše! - Jak hodláte zatočit z korupcí? To už jste přeci slibovali - znamená to tedy, že jste tento slib nesplnili? - Jak chcete zajist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Skrytá nádrž na naftu celníkům neunikla

19:28 Celní správa: Skrytá nádrž na naftu celníkům neunikla

Skrytou nádrž o objemu 500 litrů odhalili jihomoravští celníci při kontrole dodávkového vozu na dáln…