AOPK ČR: Biosférická rezervace Bílé Karpaty slaví 20 let

07.11.2016 12:04

Právě před dvaceti lety se dostaly Bílé Karpaty na mezinárodní prestižní seznam biosférických rezervací UNESCO [1]. Patří totiž k nejvýznačnějším přírodním a kulturním krajinám Evropy. Významnému výročí je zasvěcena odborná konference Biodiverzita a člověk v Bílých Karpatech, která začíná 8. listopadu ve Veselí nad Moravou [2].

AOPK ČR: Biosférická rezervace Bílé Karpaty slaví 20 let
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Bělokarpatské květnaté orchidejové louky se řadí k druhově nejbohatším společenstvům světa. Na výměře 16 m2 zde můžete napočítat přes sto druhů cévnatých rostlin. Jedním z důvodů je kromě přírodních poměrů právě člověk, který se v podhůří Bílých Karpat začal usazovat již v době kamenné a zdejší krajinu citlivě využíval,“ vysvětluje Ivana Jongepierová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Bílé Karpaty.

Hlavním posláním biosférických rezervací je ochrana biologické rozmanitosti a udržení harmonického využívání krajiny. Kritérii pro zařazení území do systému rezervací je tak vedle ochrany divokých živočichů a planých rostlin i ochrana kulturních plemen a odrůd a klasických technologií obhospodařování krajiny. V praxi to neznamená zpřísnění ochranných podmínek, ale naopak hledání cest dalšího a ekologicky šetrného rozvoje území.

Konference se zúčastní na 150 odborníků, kteří se seznámí nejen s vědeckým výzkumem v Bílých Karpatech a srovnáním přírodovědného bohatství zdejší přírody v rámci střední Evropy i celého karpatského oblouku, ale i s významem člověka pro zdejší krajinu a kulturní život. Představena bude i spolupráce Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO s různými organizacemi. Při exkurzi následující den budou účastníci aktivně zapojeni do výukového programu Tajemství louky, který představí pracovníci VIS Bílé Karpaty o.p.s v Ekocentru Karpaty na Nové Lhotě. Poté si prohlédnou obnovené louky a pastviny mezi Javorníkem a Velkou nad Veličkou.  

Poznámky:

[1] Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla biosférickou rezervací vyhlášena v dubnu 1996. Je šestou a zatím poslední biosférickou rezervací v ČR. Kromě Bílých Karpat jsou to dále NP Krkonoše, NP Šumava, CHKO Pálava, CHKO Třeboňsko a CHKO Křivoklátsko. Statut Biosférické rezervace znamená formu mezinárodní ochrany přírody. Ta je dána programem MaB (Man and the Biosphere - Člověk a biosféra). Program byl přijat v roce 1974 pod záštitou Organizace spojených národů (OSN) - Radou pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO).

[2] Více zde.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

22:12 DPP pořádá v sobotu výroční Den otevřených dveří na Kačerově u příležitosti 50 let pražského metra

Ve čtvrtek 9. května 2024 uplyne 50 let od slavnostního zahájení provozu první trasy metra v Praze. …