AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj

11.01.2025 20:16 | Tisková zpráva

V CHKO Kokořínsko – Máchův kraj se v posledních letech diskutuje a řeší problematika trampingu. Ten má v této oblasti dlouhou historii, která sahá desítky let před vznik CHKO v roce 1976. Právě oblíbenost této oblasti pro pobyt v přírodě a snaha o její zachování stály u zrodu chráněné krajinné oblasti.

AOPK ČR: Další postup při řešení problematiky trampingu v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Tramping je dlouhodobě vnímán ochranou přírody jako jedna z šetrných forem poznávání přírody a krajiny, zejména pokud jde o pobyt v přírodě vč. nocování se snahou zanechávat co nejméně pobytových stop. 

Pokud tramping začíná přerůstat do podoby, která připomíná chataření, dostává se do rozporu s obecně platnou legislativou (zákon o ochraně přírody a krajiny, zákon o lesích, zákon o odpadech, zákon stavební, oblast vlastnických práv apod.). K výraznému zvýšení návštěvnosti trampských objektů přispělo zveřejnění jejich lokalizace v aplikaci na sociálních sítích a období pandemie covidu. 
AOPK ČR identifikovala více než 120 míst opakovaně či trvale využívaných jako trampské kempy. Ta byla rozdělena do tří kategorií podle závažnosti jejich dopadů na přírodu. V posledních dvou letech bylo 30 nejvíce problematických tábořišť odstraněno. Zlikvidovaná tábořiště jsou kontrolována a jsou likvidovány pokusy o jejich obnovu. 

Dlouhodobě je otázka existence trampských osad v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj diskutována na sociálních sítích. AOPK ČR je často terčem kritiky těch, kdo chtějí zlikvidovat všechna tábořiště, ale i těch, kterým vadí odstranění těch nejproblematičtějších. V závěru roku došlo ke zveřejnění nahrávky, která zaznamenala výroky jednoho z dobrovolných strážců ochrany přírody. Ten vzápětí na svou funkci rezignoval. Obsah rozhovorů, ale i jejich nezákonné pořízení je nutné odmítnout jako nepřijatelné.  

K  hledání dalšího postupu s cílem uchovat tradiční tramping v území při dodržování základních pravidel nepoškozování přírody se z podnětu AOPK ČR a MŽP 7. 1. 2025 uskutečnilo jednání v penzionu Ráj v Blíževedlech. Zúčastnilo se  35 zástupců samospráv, státních, obecních i privátních vlastníků, myslivců, státní správy v oblasti stavebního řádu, státní správy lesa a předních vědeckých odborníků v oblasti geologie, archeologie a obecné ekologie, neziskových organizací (KČT a ČSOP). Jednání se zúčastnil i ministr životního prostředí Petr Hladík, který před tím navštívil v terénu 4 trampské základny rozmanitého charakteru. 

Po věcně korektní diskusi a výměně informací lze uvést některé body, které by měly přispět ke zklidnění atmosféry a vytvoření prostoru pro nalezení rozumného přístupu k řešení diskutované problematiky:

  • Z podnětu ministra životního prostředí Petra Hladíka byla vytvořena pracovní expertní skupina složená ze zástupců výše uvedených subjektů. Cílem je navrhnout do půl roku další postup a spolupráci při odstraňování problematických tábořišť, možnost dalšího využívání zbývajících a to za podmínek platné legislativy. Dalším úkolem této mezioborové skupiny je identifikace legislativních úskalí současné právní úpravy a věcný návrh možné úpravy.
  • Ředitel AOPK ČR pověřil vedením a koordinací výše uvedené pracovní expertní skupiny Ing. Jiřího Huška, ředitele regionálního pracoviště AOPK ČR Liberecko a předsedu odborné skupiny komise AOPK ČR pro rekreaci, sport a turistiku. Ředitel Hušek byl zároveň zmocněn na dobu nezbytně nutnou k řešení další problematiky v oblasti trampingu pro CHKO Kokořínsko – Máchův kraj.  
  • První jednání pracovní skupiny proběhne do konce ledna 2025.
  • Zároveň je dočasně pověřen řízením Regionálního pracoviště správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj RNDr. Luboš Beran, Ph.D., který zde doposud působil jako zástupce ředitele.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…