AOPK ČR a Hnutí DUHA: Mapování velkých šelem v Beskydech - počty zvířat stagnují

25.04.2016 9:40 | Zprávy

Dvaatřicáté mapování rysů, vlků a medvědů v Beskydech, které proběhlo v únoru, potvrdilo, že počty těchto vzácných zvířat v posledních letech stagnují.

AOPK ČR a Hnutí DUHA: Mapování velkých šelem v Beskydech - počty zvířat stagnují
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Podle hrubého odhadu se v Moravskoslezských Beskydech a Javorníkách pohybuje minimálně 10 dospělých rysů, 5  dospívajících mláďat a 3 vlci, jejichž rozlehlé teritorium zahrnuje kromě CHKO Beskydy i Slezské Beskydy a pohraniční území Slovenska a Polska. Výskyt medvěda byl  prokázán v Javorníkách - 3 zaznamenaná pozorování se týkají stejného jedince [1].  

„Počty rysů v Beskydech a Javorníkách jsou v posledních pěti letech stabilní: pohybuje se zde kolem deseti dospělých jedinců, ale fluktuace zvířat je značná. Fotopasti nám ukázaly, že jen 2 dospělí rysi z deseti se zde pohybují déle než čtyři roky. Zároveň existují oblasti, kde navzdory dobrým podmínkám se rysi nevyskytuj vůbec, což svědčí o tom, že potenciál velkých šelem není v Beskydech zcela využit,“ říká Miroslav Kutal, koordinátor monitoringu velkých šelem z Hnutí DUHA Olomouc.

„Beskydské šelmy jsou velmi zranitelné. Náhlá a trvalá  zmizení  pravidelně pozorovaných jedinců z míst, kde se předtím  trvale vyskytovali,  svědčí o tom, že i v současné době představuje největší hrozbu pro rysa, vlka a medvěda  pytláctví.  Neméně zásadní je vliv dopravy, zejména na mladá nezkušená zvířata. V roce 2015  byla zřejmě v důsledku ztráty matek usmrcena na silnicích v CHKO Beskydy dvě rysí koťata,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, regionálního pracoviště Správa CHKO Beskydy.

Mapování velkých šelem se letos zúčastnilo kolem 80 profesionálních a dobrovolných ochránců přírody. Organizovala je Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Beskydy [2]. Letošní hodnocení se opíralo o terénní nálezy z mapování s přihlédnutím k dlouhodobějším poznatkům a o aktuální údaje Hnutí DUHA, které má k dispozici záznamy z fotopastí [3]. Byli zjištěni také další vzácní a chránění živočichové - vydra říční, jeřábek lesní, strakapoud bělohřbetý,  datlík tříprstý, žluna šedá,  datel černý, ledňáček říční, puštík bělavý, krkavec velký.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Nová čekací stání pro malá plavidla u plavební komory Dolánky na Vltavě

19:28 Ředitelství vodních cest: Nová čekací stání pro malá plavidla u plavební komory Dolánky na Vltavě

Na zdymadle Dolánky na Vltavě se od tohoto týdne mohou během čekání na proplavení rekreační lodě bez…